4 zasady, jak dobrać idealny dywan do wnętrza

wybor dywanu

Dywan pełni funkcję zarówno dekoracyjną jak i praktyczną. Ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Jednak wszyscy się zgodzą, że sprawi, iż wnętrze stanie się bardziej przytulne ciepłe.

Decydując się na dywan możemy wydzielić strefy, optycznie powiększyć pomieszczenie oraz podkreślić styl aranżacji wnętrza.

Zasada nr 1 Dywan nie powinien być za mały

Ta zasada sprawdza się w salonach, jak i w sypialniach czy jadalni. Przyjmuje się, że powinien wychodzić 10 cm poza obręb mebli (sofy, łóżka, czy krzeseł stojących wokół stołu). Jeśli zdecydujemy się ułożyć dywan przed meblami, np. przed sofą czy łóżkiem może mieć on mniejszy. W takim jednak przypadku należy pamiętać, by był on szerszy niż dany mebel.

Zasada nr 2 Kształt dywanu powinien być uzależniony od formy pomieszczenia

Dywany mogą być prostokątne, kwadratowe, owalne, okrągłe lub o nieregularnych kształtach. W pomieszczeniach kwadratowych sprawdzi się dywan o owalnym kształcie. Prostokątny natomiast będzie idealny do każdego wnętrza, ale najlepiej sprawdzi się w małym przedpokoju lub sypialni, ponieważ wydłuży nam pomieszczenie. Okrągły dywan pełni raczej funkcję dekoracyjną. Najlepiej będą wyglądać przy kanapie pod okrągłym stołem. Nie poleca się stosować dywanów o nieregularnych kształtach w małych pomieszczeniach – te należy zostawić dla przestronnych dużych przestrzeni.

Zasada nr 3 Kolor dywanu dobieramy pod odcień podłogi

Ogólna zasada jest taka, że kolor dywanu dobieramy pod odcień podłogi, mebli, dodatków oraz dekoracji. Duży i jasny dywan powiększy optycznie pomieszczenie i będzie idealny w przypadku ciemnej podłogi. Na jasnej podłodze z kolei lepiej dużo lepiej będzie wyglądał ten o ciemniejszej kolorystyce.

Ważne jest również, w jaki sposób zaaranżowane jest wnętrze. Im bardziej stonowana kolorystyka w pomieszczeniu tym bardziej wzorzysty dywan możemy wybrać.

Jak dobrać dywan do kanapy? Wybierając dywan do salony możemy kierować się kolorem kanapy. I tak, brązowa kanapa świetnie skomponuje się z beżowym dywanem, do szarej sofy wybierzmy biało-czarny dywan w geometryczne wzory. Czarna kanapa daje nam dużo możliwości – tutaj kolor dywanu można dopasować pod kolor dekoracyjnych poduszek. Jeśli posiadasz białą sofę zdecyduj się na pastelowy dywan.

Zasada nr 4 Materiał uzależniony od użytkowania pomieszczenia

W sypialni sprawdzą się puszyste dywany z długim włosiem. Nie ma nic przyjemniejszego niż uczucie mięciutkiego materiału pod stopami tuż po przebudzeniu. W pomieszczeniach o natężonym ruchu, jak na przykład przedpokój lepiej wybrać tkane dywany lub chodniczki. W tym miejscu piękny dywan może szybko się zniszczyć.