Biel w pokoju dziecka – 5 kroków do udanej aranżacji

pokoju dziecka

Będąc rodzicami, zastanawiamy się jak urządzić pokój dziecka, otaczając je przedmiotami, meblami oraz kolorami dobrze działającymi na kształtującą się u młodego człowieka wyobraźnię. Rozważamy oczywiście modne barwy intensywne, ale tu niezwykle ważne staje się ich umiejętne dawkowanie, gdyż zbyt duża ilość kolorów potrafi przytłoczyć wnętrze. Dlatego właśnie jednym z najpopularniejszych sposobów na aranżację wnętrza naszej pociechy jest wykorzystanie podczas urządzania pokoju bieli. 

Biel we wnętrzu  jest bardzo praktyczna – barwa ta skutecznie odbija światło i rozświetla pomieszczenia, w których bawią się i uczą nasze dzieci. Skąd wzięła się moda na biel? W dużej mierze łączy się z fascynacją estetyką skandynawską, prowansalską, angielską, czyli stylami, które doskonale wykorzystują potencjał białych mebli.

Pięć prostych zasad

Urządzając pokój dziecka nie ograniczajmy się do klasycznych białych ścian lub stworzenia monochromatycznej aranżacji, bo tego typu rozwiązanie byłoby pójściem na skróty. A przecież nie o to chodzi. Pokój młodego człowieka ma pełnić wiele funkcji. Służyć do spania
i odpoczywania, ale też zabaw, spotkań z kolegami i rozwijania kreatywności. Podpowiadamy, jak w pięciu krokach urządzić przestrzeń dla dziecka, która spełnia te założenia.

Krok 1: Białe meble

Najważniejsza jest baza, czyli białe meble, które są neutralnym, jasnym tłem dla pozostałych elementów wyposażenia i dają szerokie możliwości aranżacji. Dobierając do nich odpowiednie dodatki można wykreować pokój w nieszablonowym stylu, zachowując przy tym przyjemną estetykę. Białe meble pozwalają na różne eksperymenty i zmiany aranżacyjne w zależności
od wieku i coraz to nowych zainteresowań i fascynacji dziecka.

Krok 2: Odpowiednie oświetlenie

Im więcej naturalnego, dziennego światła, które jest najbardziej zdrowe dla oczu, tym lepiej. Zwłaszcza w strefie przeznaczonej do nauki – dlatego biurko powinno stać w pobliżu okna. Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie – w pokoju dziecka powinny pojawić się co najmniej trzy

lampy – na biurku, przy łóżku oraz główna, wisząca, oświetlająca całą przestrzeń. W przypadku tej ostatniej, w pokoju urządzonym białymi meblami, zdecydujmy się na ciepłą, żółtawą barwę światła, która sprawi, że wnętrze będzie przytulne. Żarówka dająca zimne, niebieskawe światło może wywołać wrażenie sterylności i chłodu.

Krok 3: Kolorowe dodatki

Podstawą tworzenia aranżacji pokoju dziecięcego jest dobór odpowiedniej kolorystyki. Choć biel ścian i naturalne, jasne odcienie podłogi są wskazywane najczęściej, wcale nie trzeba się do nich ograniczać. W końcu powinno być widać, że to pokój dziecka! Dlatego warto wprowadzić do niego kolorowe akcenty. Biel doskonale współgra ze wszystkimi kolorami, jednak jeśli chcemy, aby aranżacja nie była stonowana, ograniczmy się do dwóch, trzech barw uzupełniających. Nie bójmy się dużych płaszczyzn w kolorze – tapeta na jednej ze ścian, dywan, zasłony – mogą pomóc osiągnąć efekt „wow!”.

Krok 4: Miękkie tkaniny

Wszelkiego rodzaju tekstylia wprowadzą przytulność do wnętrza, w którym dominuje biały kolor. Miękka pikowana narzuta na łóżku, dekoracyjne poduszki, puszysty dywan, maskotki – to one sprawiają, że pokój zyskuje przyjemny, ciepły charakter.

Krok 5: Dziecięce motywy

Bohaterowie kreskówek, kolorowe kwiatki, urocze zwierzątka i inne tego typu wzory zneutralizują poważny charakter klasycznych białych mebli. Dzięki nim na pierwszy rzut oka będzie widać, że wchodzimy do dziecięcego pokoju.

Klasyczne meble w pokoju dziecka

Jak wiadomo, klasyka zawsze jest w modzie. Dlatego urządzając pokój dziecka i wybierając meble, które mają służyć kilka czy kilkanaście najbliższych lat warto zwrócić się właśnie w stronę klasycznych, drewnianych białych modeli. W ofercie NIZIO znajduje się kilka kolekcji mebli przeznaczonych do pokojów dziecięcych – zarówno o prostych formach inspirowanych stylem skandynawskim, jak i nieco bardziej wyszukanych, o miękkiej linii kojarzonej ze stylem angielskim lub prowansalskim, dzięki którym wykreujemy przytulną, jasną i stylową przestrzeń dla najmłodszych.