Czy rolety wewnętrzne materiałowe dopasują się do każdego kształtu okien?

rolety

Tym, co nadaje bryle budynku szczególnego wyglądu, a we wnętrzu stanowi o odpowiednim naświetleniu, kompozycji przestrzennej, układzie pomieszczenia, są okna. Najczęściej decydujemy się na te standardowe, o proporcjonalnych kształtach, ale mamy przecież o wiele większe możliwości. Dodatkowo, niezbędnym dopełnieniem okien są osłony okienne, których wybór również musimy rozważyć na etapie planowania przestrzeni. Podpowiadamy, czy rolety wewnętrzne materiałowe są dobrym rozwiązaniem, które dopasujemy do każdego kształtu okien.

Kiedy słyszymy słowo „okno”, na ogół wyobrażamy sobie regularny prostokąt, osadzony równo w ścianie. Tak najczęściej rysują je dzieci, tak też przedstawiamy je na naszych wewnętrznych domowych projektach, planując urządzanie mieszkania czy remont. Ale czasy, kiedy okna istniały tylko w jednym konkretnym kształcie już dawno minęły bezpowrotnie. Teraz zależą one od wyobraźni projektantów, architektów i inwestorów. Do prostokąta dołączyły kolejne podstawowe figury geometryczne: koło i trójkąt, a także bardziej „fantazyjne” propozycje w kształcie trapezu, rombu czy okna z łukami. Każde z nich niewątpliwe powinniśmy wyposażyć w dodatkowy element, bez którego samo okno i całe wnętrze nie jest wizualnie i praktycznie skończone: rolety wewnętrzne materiałowe. Dlaczego taki wybór? Ponieważ dopasujemy je do każdego kształtu okien. Poniżej podpowiadamy, jak to możliwe i na co zwrócić uwagę.

Na początku – wygoda i praktyka

Proces dopasowania rolet wewnętrznych materiałowych poprzedza oczywiście wybór samych okien. Nie możemy zapominać o pierwszej podstawowej zasadzie – w jakim pomieszczeniu i w jakim celu najczęściej będziemy ich używać. Jeśli mamy do czynienia z przestrzenią użytkową, w której spędzamy większą część dnia lub gdzie mamy mieć zapewniony komfortowy sen, powinniśmy zdecydować się na okna o regularnych kształtach, które łatwo się otwierają i dają możliwość szybkiej i efektownej cyrkulacji powietrza. Wtedy, im większa przestrzeń okienna, tym lepiej, dlatego sprawdzą się na pewno okna prostokątne, które możemy łączyć ze sobą, aby uzyskać wizualnie bardziej spektakularny efekt. Jeśli w pomieszczeniu zapewnimy już odpowiedni dostęp świeżego powietrza, a kolejne okna będą spełniać głównie rolę doświetlającą, możemy wybrać okrągłe, trójkątne lub bardziej rozbudowane, składające się z połączenia tych figur. Również w pomieszczeniach mniej użytkowych, takich jak garderoba czy spiżarnia, możemy zdecydować się na okna o nieregularnych kształtach, które bardzo efektownie podkreślą stylistykę i bryłę domu na zewnątrz. Wszystkie te zasady obowiązują także przy doborze rolet materiałowych okiennych, dlatego powinniśmy myśleć kompatybilnie i wcześniej rozważyć możliwości doboru odpowiednich osłon.

Prostokąty i kwadraty – klasyka, która sprawdza się zawsze

Architekci często przekonują o tym, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, a w przypadku okien na pewno najbardziej uniwersalne. Dopasujemy do nich bowiem wszystkie rodzaje rolet wewnętrznych materiałowych: rolety materiałowe w kasecie (w tym z prowadnicami), rolety materiałowe wolnowiszące oraz rolety wewnętrzne elektryczne. Te pierwsze, w wersji z prowadnicami, idealnie korespondują z ramami okiennym. Możemy wkomponować je tak, by tworzyły harmonijną całość. Sprawdzą się także przy każdym rozmiarze okien. – Rozmiar tkaniny w roletach wewnętrznych materiałowych w kasecie może wynosić aż 20 m2. Bez problemu dopasujemy je więc do dużych i szerokich okien – zapewnia ekspert marki Anwis, Agnieszka Gołębiewska. Co ważne, wszystkie rolety z prowadnicami wyposażone są w elementy, które zapewniają stabilne przyleganie materiału do szyby. Jest to istotne w pomieszczeniach, które często wietrzymy i w oknach uchylnych – minimalizuje ruchy rolety w trakcie powiewu wiatru. Jeśli chodzi o rolety wewnętrzne materiałowe elektryczne, ich użytkownicy niewątpliwie chwalą sobie podstawową zaletę: możemy sterować nimi z każdego punktu w pomieszczeniu, bez konieczności podchodzenia do okna. One także bez problemu dopasują się do okien klasycznych, stanowiąc ich praktyczne i potrzebne uzupełnienie.

Z łukiem i na okrągło – jak dobrać osłony do bardziej fantazyjnych okien

Kiedy decydujemy się na okno o nietypowym kształcie czy małym rozmiarze powinniśmy od razu na etapie planowania montażu rozważyć wybór osłon okiennych. Najbardziej praktyczne rozwiązanie to wybór rolety materiałowej wewnętrznej. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na mechanizm ręczny, w którym sami za pomocą łańcuszka sterujemy wysokością odsłonięcia rolety, czy elektryczny, gdzie działamy za pomocą pilota, najlepiej taką roletę zamontować bezpośrednio nad oknem, niezależnie od jego kształtu, we wnęce okiennej. Pozwoli nam to przesłonić całość przeszklenia, bez ryzyka, że jakiekolwiek promienie słoneczne dostaną się do pomieszczenia, utrudniając pracę czy odpoczynek. Warto wybrać opcję rolety wewnętrznej wolnowiszącej bądź rolety wolnowiszącej w kasecie. Pomieszczenie będzie wyglądać estetycznie, a dodatkowo spełni ona także funkcję zasłony, zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na grubszą czy kolorową tkaninę. Istotną rolę odgrywa tu także uniwersalność, a co za tym idzie, cena produktu. Rolety wewnętrzne materiałowe bez problemu będziemy mogli zamontować i zdjąć samodzielnie, przenieść je w inne miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo, nie naruszając ich mechanizmu, wymienimy tkaninę, gdy zdecydujemy się np. na zmianę dekoracji wnętrza. Oczywiście, istnieje możliwość wykonania osłon okiennych na zamówienie, takich jak plisy czy żaluzje, w specjalnie dobranym do okna kształcie. Jest to jednak rozwiązanie bardziej kosztowne i wiążące. Dlatego wybór rolet wewnętrznych materiałowych Anwis zamontowanych we wnęce okiennej jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem dla okien o nietypowych kształtach.