Kocioł kondensacyjny Vaillant umożliwia ogrzewanie budynków oraz wody użytkowej. Urządzenie wyróżnia się na tle tradycyjnych kotłów przede wszystkim wykorzystaniem energii i możliwością generowania sporych oszczędności. Dlaczego jeszcze warto rozważyć jego zakup?
Jak działa kondensacyjny kocioł gazowy?
Piece gazowe kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania to urządzenia umożliwiające wykorzystanie większej ilości energii niż w przypadku tradycyjnych kotłów gazowych.
Dwustrefowe wymienniki ciepła w piecach Vaillant wykonano z materiałów takich jak stopy aluminium i krzemu oraz stal nierdzewna. Cechują się one odpornością na działanie kwaśnego kondensatu, czyli skroplonej pary wodnej ze związkami powstałymi na skutek spalania paliwa.
Dzięki temu przy pomocy kotłów kondensacyjnych możliwe jest schładzanie spalin do temperatury 30-40°C. Wówczas ilość energii ze spalin zostaje zmaksymalizowana, ponieważ kocioł pobiera z nich dodatkowe ciepło.
Jaka jest różnica między kotłami jedno- i dwufunkcyjnymi?
Kotły kondensacyjne Vaillant można nabyć jako urządzenia jednofunkcyjne, dwufunkcyjne oraz wraz ze wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Zaletą zasobnika jest znaczne skrócenie czasu oczekiwania na nagrzaną wodę w kranie.
Zastosowanie kotła jednofunkcyjnego (VC) pozwala na ogrzanie wody zasilającej instalację centralnego ogrzewania (c.o.). Taki piec nie służy do ogrzewania wody użytkowej, chyba że zostanie on dodatkowo wyposażony w oddzielny wymiennik ciepła.
Z kolei kondensacyjne kotły dwufunkcyjne (VCW) to mniejsze urządzenia o wysokiej sprawności. Umożliwiają one zarówno ogrzanie wody zasilającej instalację c.o., jak i wody użytkowej, ponieważ posiadają odpowiedni zasobnik.
Kocioł kondensacyjny Vaillant – zalety
Jedną z naczelnych zalet kotłów kondensacyjnych Vaillant jest ich sprawność energetyczna, która wynosi więcej niż 100%. Urządzenie spala mniej paliwa niż tradycyjne kotły, wobec czego pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, które zostałyby przeznaczone na pokrycie kosztów opału.
Ponadto montaż kotłów nie wiąże się z koniecznością uwzględnienia wentylacji. Z tego względu użytkownik pieca nie jest narażony na przedostawanie się zimnego powietrza z zewnątrz do pomieszczenia.
Co więcej, koszt zakupu pieca kondensacyjnego jest stosunkowo niski, w szczególności biorąc pod uwagę wygenerowane za jego sprawą oszczędności. Warto dodać, że kotły te można z łatwością rozbudować, dodając do pieców zasobniki, kolektory słoneczne, regulatory czy pompy ciepła.