Farby do ścian – co trzeba wiedzieć przed ich zakupem?

jakie farby warto kupic do malowania scian

jakie farby warto kupic do malowania scian

W naszych czasach wiele osób rezygnuje z wynajęcia firmy malarskiej i odnawia wnętrza we własnym zakresie. Decydując się na taki krok, warto się zastanowić nad efektem, jaki chcemy osiągnąć. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę powierzchnię ścian oraz przestrzeń sufitową. Jednak bez względu na to, jaki rodzaj powierzchni będziemy chcieli odświeżyć, potrzebna nam będzie farba do ścian wysokiej jakości.

Farby akrylowe

Jeżeli decydujemy się na samodzielne pomalowanie mieszkania musimy wnikliwie zastanowić się na rodzajami farb. Oczywiście niezbędne będzie również przygotowanie powierzchni do malowania oraz zakup dodatkowych akcesoriów. W ofercie wielu sklepów możemy znaleźć wszystko, co będzie nam potrzebne – od farb, po pędzle oraz środki ochrony całego wnętrza. Omawiając ten temat, trzeba szczerze przyznać, że najpopularniejsze farby do ścian, to wersje akrylowe. Są to produkty niezwykle wydajne, łatwo je nakładać na wszelkie powierzchnie, a dodatkowym ich atutem jest szybkie wysychanie. Wyroby tego typu są też przyjazne jeżeli chodzi o otoczenie, ponieważ ich głównych składnikiem jest żywica akrylowa. Tego rodzaju farby do ścian najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach nienarażonych na nadmierną wilgoć.

Farby lateksowe

Jeśli chcielibyśmy pomalować wnętrze kuchni lub łazienki, to warto zdecydować się na farby lateksowe. Posiadają one właściwości zabezpieczające ściany przed nadmierną wilgocią. Poza tym sprawdzą się znakomicie w przedpokoju, gdyż stosuje się je w pomieszczeniach podatnych na zabrudzenia. Będzie to szczególnie istotne w przypadku mieszkań, w których są dzieci lub zwierzęta domowe. Lateksowa farba do ścian jest odporna na ścieranie, a nawet szorowanie. Poza tym przepuszcza parę wodną, co uniemożliwia powstawanie pleśni. Ciekawym rozwiązaniem są też farby akrylowo-lateksowe. Dzięki takiemu połączeniu uzyskano produkt, który jest łatwy w nakładaniu, szybko schnie i jest odporny na wilgoć.

Farby matowe czy z połyskiem?

Wybierając farby do ścian, możemy mieć pewien dylemat. Czy lepiej wybrać produkt o dużym połysku, czy raczej matowy? Farby o matowym wyglądzie sprawdzą się z pewnością w pomieszczeniach, które wymagają wprowadzenia przytulnego klimatu. Poza tym głęboki mat pochłania światło, dzięki czemu łatwiej jest ukryć wszelkie niedoskonałości. Natomiast farby z połyskiem odbijają światło, co sprawia, że powierzchnia ścienna wydaje się większa i bardziej przestronna. Jeśli zdecydujemy się na farby satynowe, to trzeba pamiętać, że uwypuklają one wszelkie niedoskonałości. Dlatego też przed położeniem tego rodzaju materiału trzeba idealnie przygotować powierzchnię ścienną.