Jak urządzić pokój dla dziecka? Funkcjonalna aranżacja

pokoj dziecka

Sprzymierzeńcem zarówno dziecka, jak i rodzica, są meble, szczególnie te zamykane. Wszelkie szafy, komody, szuflady, pudła i półki pomogą zachować w pokoju dziecka porządek. Wraz z rozwojem dziecka będzie nieustannie przybywać pluszowych misiów, samochodzików, książeczek, prac plastycznych, a ubrania będą zajmować coraz więcej miejsca. Zamykane meble sprawią, że wszystkie te skarby naszych pociech znikną z widocznych miejsc, a ponadto pomogą w uporządkowaniu i posegregowaniu. Szczególnie pożądane jest, żeby meble miały dużo przegródek i półek, gdzie wszystko będzie miało swoje miejsce.

– Warto zwrócić uwagę raczej na funkcjonalność mebli, niż na ich design. Modne obecnie meble bezuchwytowe mogą być dla dziecka za trudne w użytkowaniu. Lepiej jest postawić na klasyczne mebelki z uchwytami, których wielkość będzie dopasowana do niewielkich dziecięcych rączek – mówi Zbigniew Drzewiński Dyrektor Sprzedaży i Marketingu firmy Gamet, polskiego producenta klamek i uchwytów do mebli.

Przestrzeń – myśl trójwymiarowo

Długość i szerokość mebli to nie wszystko. Urządzając pokój dziecięcy zwróć szczególną uwagę na ich wysokość i dopasowanie do wzrostu maluchów. Pod tym względem dobrze jest podzielić pokój na dwie strefy – dziecka i opiekuna. Rozplanuj ustawienie mebli tak, by dziecko miało swobodny dostęp do swoich rzeczy, a te, z których obecnie nie korzysta, ukryj poza jego zasięgiem.

– Warto zwrócić uwagę także na wytrzymałość mebli. Dzieci często opierają się o nie, ciągną za drzwiczki szafek, lub wieszają się na nich całym ciężarem. Meble ze skomplikowanym i drogim systemem otwierania nie przetrwają długo w dziecięcym pokoju. Solidne zawiasy i proste uchwyty sprawdzą się tu najlepiej – podkreśla ekspert firmy Gamet.

Ma być kolorowo, ale…

Pamiętaj, że twój wymarzony pokój, nie musi być wcale wymarzonym pokojem twojego dziecka. Jeśli jest na tyle duże, że umie podejmować własne decyzje, pozwól mu na to. Oczywiście w granicach rozsądku. Jeśli będzie współodpowiedzialne za wygląd pokoju, chętniej nauczy się dbać o niego.

Jeśli jednak jest zbyt małe by wybierać kolor ścian i mebli, miej na uwadze, że będzie tam mieszkać kilka dobrych lat i wnętrze powinno dojrzewać razem z nim. Postaw więc na uniwersalne kolory farb, do których możesz dobrać kolorowe dodatki – poduchy, dywanik, zasłony, uchwyty w meblach. – Uchwyty do dziecięcych mebli mogą mieć nie tylko różne kolory, ale i kształty. W naszej ofercie mamy rożne modele zarówno gałek, jak i uchwytów, które można wymienić w bardzo prosty sposób – dodaje Zbigniew Drzewiński z firmy Gamet i zauważa: – W ten sposób pozostawiamy maluchowi możliwość zmiany po kilku latach – prosta wymiana akcesoriów odmieni charakter pokoju.