Jakie wazony dekoracyjne wybrać?

wazony dekoracyjne

Każdy chce, by jego dom lub mieszkanie było przytulnie urządzone. Aranżacja przestrzeni według własnych upodobań sprawia, że przebywanie w pomieszczeniach jest bardziej komfortowe i sprzyja wypoczynkowi. Jedną z popularnych i funkcjonalnych ozdób są wazony dekoracyjne. Nie służą jedynie przechowywaniu kwiatów, ale również urozmaicają wygląd wnętrza.

Szklane wazony dekoracyjne

Wazony dekoracyjne wykonane ze szkła są jednymi z najbardziej popularnych. Zaletą szkła przezroczystego jest możliwość eksponowania zawartości. Dzięki temu w transparentnych wazonach dekoracyjnych można umieścić nie tylko kwiaty, ale również kamyki, muszelki, a także wykorzystać je jako oryginalne lampiony. Te ozdoby występują w wielu kształtach i formach. Są delikatne i subtelne, nie przytłoczą wnętrza. Wazony ze szkła kolorowego dają natomiast możliwość dostosowania ozdoby do charakteru pomieszczenia, są oryginalne i dodadzą wnętrzu uroku. Do takich naczyń dobrze jest włożyć kwiaty w kontrastującym kolorze.

Ceramiczne wazony dekoracyjne

Ceramiczne wazony dekoracyjne są stylowe i eleganckie, przybierają różne formy i występują w wielu kolorach. Z ceramiki można tworzyć wazony w skomplikowanych kształtach. Kolory mogą być jednolite lub płynnie przechodzić w inne. W zależności od rozmiaru te wazony można ustawić na podłodze w przedpokoju lub sypialni, a także na parapecie czy komodzie.

Metalowe wazony dekoracyjne

To modny wariant wazonów dekoracyjnych. Mogą być wysokie i smukłe, o oryginalnych uszach, lub niskie i pękate. Te ozdoby występują w eleganckich odcieniach srebra, złota, miedzi lub czerni. Nadadzą się do wnętrz nowoczesnych, a także rustykalnych i orientalnych. Mają błyszczącą powierzchnię odbijającą światło, dzięki czemu świetnie kontrastują z kolorem mebli i ścian. Małe wazony mogą stać właśnie na meblach, a duże na podłodze, gdzie będą stanowiły główną dekorację salonu, sypialni lub przedpokoju. Z racji tego, że są dość wyrazistą ozdobą, dobrze jest nie przytłaczać wnętrza innymi dodatkami. Świetnie wyglądają w nich róże, lilie, tulipany i stokrotki.

Podsumowanie

Wazony dekoracyjne sprawdzą się niemal w każdym wnętrzu. Mogą nimi dekorować pomieszczenia nawet osoby, które nie przepadają za kwiatami w domu. Mogą stanowić samodzielną dekorację lub w przypadku wazonów transparentnych eksponować np. kamienie w oryginalnych kształtach. Wybór ozdoby powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji danej osoby oraz stylu, w jakim zostało urządzone pomieszczenie.