Otwarta kuchnia – wyzwanie czy ułatwienie przy wyborze okapu?

otwarta kuchnia

Postawienie na otwartą kuchnię staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w niejednym domu. Jej naturalną zaletą  jest fakt, że pasuje zarówno do małego jak i do dużego metrażu. Otwiera przed nami także wiele możliwości aranżacyjnych, choć dla niektórych mogą okazać się one wyzwaniem. Jaki okap wybrać do tego rodzaju kuchni, aby spełniał swoje zadanie, nie przeszkadzał hałasowaniem domownikom i pasował do reszty pomieszczenia?

Wydajny i cichy okap to podstawa

Okap, który wybieramy do otwartej kuchni musi spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim, ze względu na brak oddzielenia pomieszczeń, powinien skutecznie redukować wszystkie zapachy na znacznie większej przestrzeni, niż zazwyczaj. Dobrze więc jest obliczyć minimalną wydajność jakiej potrzebujemy, przy założeniu, że powietrze powinno zostać przefiltrowane przez okap 6 do 12 razy w ciągu godziny. Tzw. kubaturę podaje się w metrach sześciennych na godzinę.

Kolejną równie ważną kwestią jest głośność pracy okapu. Ze względu na połączoną przestrzeń z salonem nie może on produkować zbyt dużo hałasu, aby przypadkiem nie zagłuszać rozmów domowników. Z tego względu, przy wyborze okapu warto postawić na taki, którego głośność nie przekracza mniej więcej 50 dB na pierwszym biegu. Jeśli o biegach mowa, zalecamy także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie może posiadać okap. Różne tryby pracy, dodatkowe światło czy opcja wiatraka mogą pomóc w redukowaniu zapachów lub sprzyjać ogólnemu nastrojowi.

Styl otwartej kuchni determinuje wybór okapu

Nie ma jednego okapu, który rekomendowany jest do otwartej kuchni. Wszystko tak naprawdę zależy od stylu oraz rozplanowania kuchni. Często takim rozwiązaniom towarzyszy wyspa kuchenna, która niejako porządkuje całą przestrzeń i dzieli ją na strefy. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie okap wyspowy nad blatami i sprzętem AGD, który dobrany odpowiednio do całej aranżacji, może tworzyć kompozycyjne dopełnienie całości.

Okap kominowy daje dużo pola do popuszczenia wodzy fantazji i kierowania się nie tylko wydajnością i mocą, ale również estetyką. To równie ciekawe rozwiązanie, którego styl i kształt możemy dopasować do aranżacji kuchni z salonem. Okap kominowy to element, który może stać się sercem całego pomieszczenia lub tylko jednym z jego ciekawszych detali. Odpowiednio wkomponowany nie będzie rzucał się w oczy ani przytłaczał swoimi rozmiarami. Wobec tego jest idealnym kompromisem między większą wydajnością i rozmiarem, a łatwym wkomponowaniem go w styl całego pomieszczenia.

Jeśli zależy nam na okapie, który będzie w pełni funkcjonalny, cichy i wydajny, ale nie będzie rzucał się w oczy, standardowy okap podszawkowy będzie równie dobrym wyborem co wcześniejsze propozycje. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie musimy martwić się o odpowiednie wkomponowanie go, aby pasował zarówno do kuchni jak i salonu. Oczywiście gama kolorystyczna tego rodzaju okapów jest duża i nie kończy się wyłącznie na srebrnym lub czarnym, toteż wciąż możemy dobrać go do szafek i blatów pod względem kolorystycznym.

„Otwarta kuchnia daje duże pole do wykazania się inwencją twórczą i zaplanowania jej spójnie z wystrojem salonu. Okap może w tej sytuacji okazać się albo kluczowy i stanowić spoiwo, łączące obydwa te pomieszczenia, albo po prostu zadawalająco spełniać swoje zadanie nie rzucając się zbytnio w oczy. Pamiętajmy, że ostateczny wybór należy do nas, a dostępne na rynku rozwiązania pozwolą stworzyć swoje wymarzone miejsce.” – podkreśla Michał Kołakowski- przedstawiciel handlowy AKPO.