Przydomowy ogród – wszystko o ziemiach ogrodowych

ogrod

Uprawa roślin jest związana nie tylko z wyborem gatunków, ale i dopasowania do nich odpowiedniego podłoża. Aby stworzyć odpowiednie warunki w ogrodzie, należy więc pochylić się nie tylko nad nawadnianiem i nasłonecznieniem, ale także jakością gleby. Zobacz, na co zwracać uwagę, aby rośliny miały optymalne środowisko do wzrostu, a cały ogród był zachwycającą przestrzenią.

Co warto wiedzieć o podłożach?

Rośliny potrzebują do wzrostu trzech rzeczy: słońca, wody i odpowiedniego podłoża. W Polsce naturalnie występują gleby zwane gliniastymi, piaszczystymi oraz mieszanymi, z czego pierwsze z nich uznawane są za najżyźniejsze i w związku z tym za najbardziej pożądane. Dlaczego więc ziemia ogrodowa jest taka ważna? Bo to właśnie ona wpływa na to, jak rosną rośliny, ale ta złej jakości – może też niestety go hamować. Wpływa również na dostarczanie korzeniom wartości odżywczych, a także może skutecznie chronić rośliny przed chorobami.

Ziemia ma określony odczyn pH, który można poznać podczas pomiaru przy pomocy przyrządu zwanego kwasomierzem. Znajomość kwasowości pomaga w doborze roślin, które dzielą się na te zasadolubne, preferujące środowisko obojętne lub kwasowe. Ostatnie ze wspomnianych to te, które najczęściej można spotkać w naszych ogrodach – należą do nich wrzosy magnolie, a także hortensje. Do reprezentacji roślin zasadolubnych zaliczają się natomiast iglaki takie jak świerk, liczne drzewka owocowe z gruszą, jabłonią i śliwą na czele, a także liczne krzewy typu berberys i bukszpan, a nawet skalniaki.

To jaką ziemię wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która ziemia jest najlepsza i którą warto wybrać podczas zakupów. Zależy to bowiem od wielu czynników, a także naszych aktualnych potrzeb – ziemia ogrodowa jest bowiem sprzedawana w różnych pojemnościach, które wahają się w granicach kilkudziesięciu litrów. Mniejsze worki z pewnością łatwiej jest transportować i przechowywać, natomiast większe umożliwią przystosowanie do wysiewu większego obszaru.

Wybierając ziemię należy także przyjrzeć się kwasowości określonej przez producenta – największej liczbie gatunków pasować będzie ziemia o lekko kwaśnym odczynie, jednak niektóre rośliny wymagają specjalnych warunków, dlatego z myślą o nich powstały odrębne mieszaniny. Przykład stanowią ziemie do trawy, dedykowane różom, storczykom, czy drzewom iglastym – wszystkie różnią się pod względem składu, który został opracowany w taki sposób, by maksymalnie wspomóc wzrost danego gatunku. Jeśli jednak masz wątpliwości w związku z tym, jaka odmiana ziemi jest najlepsza, najbezpieczniejszym wyjściem będzie ziemia ogrodowa uniwersalna, która dzięki swojemu pH znajdzie zastosowanie przy zdecydowanej większości roślin.