Puk puk? – dzwonek do drzwi czy domofon lub wideodomofon?

W dzisiejszych czasach posiadanie dzwonka do drzwi stało się już pewnym standardem. Emitowany przez niego sygnał dźwiękowy jest znacznie bardziej efektywnie niż sygnał dawany za pomocą pukania w drzwi. Z drugiej jednak strony coraz częściej jest on również uważany za pewien przeżytek – zwłaszcza w porównaniu z ultranowoczesnymi wideodomofonami. Pytanie, które z tych rozwiązań wybrać?

Dzwonek do drzwi – standardowe wyposażenie w dobrej cenie

Elektryczne dzwonki do drzwi, choć wydają się być przeżytkiem, w dalszym ciągu są najczęściej spotykanym rodzajem dzwonka w polskich domach. Pewną nowość stanowi jednak dzwonek bezprzewodowy. Jego ogromną zaletą jest cena – takie dzwonki kosztują niewiele oraz są łatwe w montażu. W przeciwieństwie do tradycyjnych dzwonków nie wymagają one poprowadzenia kabla, którego długość nierzadko osiąga nawet do kilkunastu metrów. Dzwonek bezprzewodowy wystarczy jedynie przymocować do ściany – przykleić lub zawiesić. Co ciekawsze na rynku można znaleźć również modele, które nie wymagają stosowania baterii, czego świetnym przykładem jest dzwonek bezbateryjny. To bardzo wygodne rozwiązanie – zwłaszcza na wypadek awarii prądu.

Domofon do drzwi – komfort i bezpieczeństwo

Dość ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie domofonu, który z każdym kolejnym rokiem zyskuje na coraz to większej popularności. Wszystko za sprawą budownictwa wielorodzinnego, gdzie urządzenia te spotykane są na szeroką skalę. Tradycyjne urządzenia składają się z kasety domofonowej, która umieszcza się na zewnątrz budynku (np. na klatce schodowej lub w bramie budynku) oraz słuchawki, która znajduje się wewnątrz lokalu – zwykle przy drzwiach wyjściowych. Co ciekawe domofon do bloku służy nie tylko do komunikacji, ale i pozwala na otworzenie drzwi wejściowych do budynku – bez konieczności stosowania klucza. Przewaga domofonu nad zwykłym dzwonkiem do drzwi polega na tym, że pozwala on na rozpoznanie głosu osoby stojącej przed domem. Poza tradycyjnymi urządzeniami, które powoli odchodzą już do lamusa – na rynku można znaleźć również bardziej nowoczesne urządzenia, takie jak domofon bezsłuchawkowy, czy domofon dwurodzinny. Niestety jednak nie jest to produkt pozbawiony wad, a tą dla wielu osób jest cena. Niewątpliwie jednak ze względu na to, w jaki sposób podnosi on bezpieczeństwo domowników – jego zakup na pewno okaże się dobrą inwestycją.

Wideodomofon do drzwi – wynalazek na miarę XXI wieku

Często określane również jako wideofony, wideodomofon furtka brama, czy wideodomofon WiFi, to zdecydowanie najbardziej zaawansowane ze wszystkich wymienionych urządzeń. Poza głosem pozwala ono bowiem na transmisję obrazu. Dzięki temu wzrasta bezpieczeństwo całej rodziny – dzięki wideodomofonowi można bowiem sprawdzić, kogo wpuszcza się na posesję. To z kolei pozwala ona wyeliminowanie potencjalnego zagrożenia, ale i nie tylko. Urządzenie to pozwala bowiem rozpoznać roznosicieli ulotek, którzy podając się za kuriera, próbują dostać się do budynku. Najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia pozwala także nagrywać obraz oraz odtwarzać zapisane wideo później. Coraz częściej są one wykorzystywane nie tylko na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych, które dopiero co zostały wykończone, ale i w domkach jednorodzinnych. Niestety jednak w przeciwieństwie do zwykłego dzwonka, kosztuje on znacznie więcej.

Który z nich wybrać?

Wybór rodzaju instalacji, która będzie informować o tym, gdy ktoś próbuje dostać się do domu, powinien być uzależniony od oczekiwań. Nie ulega wątpliwości, że wideodomofon znacznie przewyższa pozostałe produkty – zarówno pod względem działania, bezpieczeństwa, jak i ceny. Jednak w domach wielorodzinnych, zwłaszcza w blokach stosuje się najczęściej domofony. Wynika to przede wszystkim z ograniczenia, jakie posiadają wideodomofony, które wymuszają ograniczenie ilości stacji końcowych. Jest tak ze względu na to, iż wiele z nich ma ograniczony zasięg przesyłania obrazu, np. do 100 m. z tego tez względu wideodomofony montuje się zazwyczaj w domach jednorodzinnych.