Rekuperacja w domu na ratunek alergikom

rekuperacja

Zaledwie parę dni temu rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Dla wielu z nas cieplejsze miesiące oznaczają wybudzenie się z zimowego letargu. Niestety dla osób cierpiących na alergię, wiosna wiąże się ze zwiększonym występowaniem alergenów w powietrzu. Znaczenie mają nie tylko pyłki roślin, które silnie uczulają, szczególnie w marcu i kwietniu, ale także ogólny spadek jakości otaczającego nas powietrza. Nie wszyscy wiemy, że z pomocą może przyjść zastosowanie rekuperacji w domu.

Alergie to jeden z powodów, dla których całkowicie zmienia się wyposażenie mieszkania i zapada decyzja o zastosowaniu rozmaitych nowinek technologicznych. Nadmiar niechcianych pyłków, zwłaszcza w okresie wiosny, może wywołać poważne komplikacje zdrowotne. Powodem alergii może być wiele czynników, ale do najczęstszych i najbardziej uciążliwych zalicza się pyłki roślin. O ile w zaawansowanej postaci choroby konieczne jest eliminowanie wszystkich potencjalnych nośników alergenów, w tym kurzu i roztoczy, o tyle u większości osób wrażliwych alergia ma charakter sezonowy. Reakcja katarem czy łzawieniem oczu na nadmiar alergenów to najbardziej typowe objawy.

Czy powietrze w naszym domu jest bezpieczne?

Analiza powietrza w naszych domach nie napawa optymizmem. Przez ostatnie lata odnotowuje się tendencję do tworzenia coraz szczelniejszych domów. Takie działanie jest ściśle połączone z ciągłymi próbami zmniejszania kosztów ogrzewania i minimalizowania utraty ciepła z budynku. Jednak skutki zastosowania zbyt szczelnej stolarki okiennej potrafią być poważniejsze niż podejrzewamy – Grupą, dla której jakość powietrza w domu ma ogromne znaczenie są przede wszystkim osoby cierpiące na choroby o podłożu alergicznym. Zanieczyszczenia zawarte w powietrzu mogą nasilać objawy, a nawet je wywoływać. Najbardziej dotknięte są osoby z alergią. Objawy mogą mieć cały wachlarz możliwości od świądu, zapalenia spojówek, kataru po kaszel. W takich przypadkach ważne jest by zadbać o prawidłowe oczyszczanie powietrza. Szczególnie niska wilgotność powietrza (poniżej 40%) może bowiem silnie oddziaływać na nasz organizm. Bardzo zauważalne jest to u małych dzieci, których drogi oddechowe są bardzo podatne na podrażnienia, co wtórnie może przyczyniać się do częstych infekcji – tłumaczy Norbert Górski, dr n. med., otolaryngologa, specjalista chorób nosa i zatok.

Powietrze w naszym domu to mieszanka wielu substancji chemicznych. Niemalże każdy przedmiot znajdujący się w bliskiej nam przestrzeni emitują do powietrza substancje, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców. Nie zapominajmy o wpływie środków chemicznych używanych do czyszczenia. Poza tym, że pomagają nam utrzymać dom w czystości, działają drażniąco na skórę i drogi oddechowe. Nie bez znaczenia jest także para wodna – wytwarzamy jej spore ilości przy oddychaniu, praniu, czy gotowaniu. Nagromadzona para wodna nadmiernie zwiększa wilgotność w pomieszczeniach, a to zaś przyspiesza rozwój grzybów, pleśni i roztoczy – czyli groźnych alergenów. Zwiększona wilgotność ma negatywne skutki nie tylko dla mieszkańców, ale i dla samej konstrukcji budynku – powoduje zagrzybienie ścian i korodowanie zawilgotniałych elementów. Co zatem zrobić, aby poprawić jakość powietrza w budynkach mieszkalnych?

Ratunkiem rekuperacja w domu

Stan powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i komfort życia. Bardzo istotne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza.  Rekuperacja w domu jest rozwiązaniem problemu i  z pewnością będzie korzystna zarówno dla mieszkańców, jak i samej konstrukcji budynku. Ważne jest utrzymanie równowagi – w pomieszczeniach nie może być za ciepło, za sucho lub zbyt wilgotno. Przesuszenie powietrza spowodowane niewłaściwą wentylacją, może powodować przesuszenie śluzówek nosa i podrażnienie oczu.

Jak zatem pogodzić odpowiednią wentylację i stały napływ świeżego powietrza z ochroną przed alergenami? Odpowiedzią jest zainstalowanie rekuperacji w domu. Wentylacja mechaniczna przez cały czas dostarcza do wnętrza budynku świeże powietrze. Czym różni się ta metoda od wentylacji grawitacyjnej lub od tradycyjnego otwierania okien? Biorąc pod uwagę fakt, że wentylacja ma za zadanie wymianę powietrza pomiędzy wnętrzem a otoczeniem, oznacza to, iż jest ono pozyskiwane wprost u źródła alergenów, czyli w środowisku naturalnym. W tej sytuacji wentylacja grawitacyjna nie tylko nie stworzy większego komfortu wnętrza, ale wręcz jeszcze go obniży. Wymiana powietrza w domu osoby cierpiącej na alergie wymaga dodatkowego oczyszczenia z pyłków, a takie zadanie może spełnić jedynie rekuperacja. Nawiewane powietrze zanim dostanie się do pomieszczeń zostaje przepuszczone przez filtry, które oczyszczają je z wszelkich pyłów i zanieczyszczeń negatywnie wpływających na samopoczucie i zdrowie alergików.

Będąc na etapie budowy nowego domu, możemy dokonać odpowiednich wyborów, aby stworzyć zdrowy, a zarazem oszczędny dom. Montaż rekuperacji w domu nie tylko zapewni stały dopływ świeżego powietrza i ograniczy nasze wydatki na ogrzewanie, ale przede wszystkim stworzy przestrzeń bez alergenów, smogu, wilgoci i niebezpiecznych związków chemicznych. Rekuperacja oczyszcza powietrze zanim dostanie się ono do domu, ponieważ w centrali wentylacyjnej znajdują się łatwe w utrzymaniu, wymienne filtry, które zatrzymują znaczącą część smogu i praktycznie wszystkie pyłki roślinne. Warto zatem zainwestować w system wyposażony w wysokiej klasy filtry i nowoczesny rekuperator, taki jak VASCO SILENT VENTILATION, który dodatkowo jest objęty 6-letnią gwarancję. Alergia na pyłki to najpowszechniejsza choroba alergiczna układu oddechowego, dlatego warto zadbać o świeże powietrze, którym oddychamy.