Automatycznie otwierane i zamykane bramy segmentowe, uchylne czy rolowane to świetne rozwiązanie – wygodne, estetyczne, dobrze chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i włamaniem. Co jednak zrobić, jeśli budżet lub warunki techniczne nie pozwalają na montaż takiej nowoczesnej bramy garażowej? W żadnym wypadku nie należy pozostawać przy starej, szczególnie jeśli jest nieszczelna po zamknięciu, uciążliwa w eksploatacji i niezbyt atrakcyjna wizualnie. Najlepiej zdecydować się wówczas na wysokiej jakości nowe, tradycyjne drzwi garażowe dwuskrzydłowe. Wbrew pozorom takie rozwiązanie ma sporo zalet.
Drzwi garażowe dwuskrzydłowe – alternatywa dla bramy uchylnej
Jeśli ogranicza nas budżet albo po prostu nie chcemy inwestować w bramę garażową naszych pieniędzy, bo np. zamierzamy w najbliższym czasie sprzedać dom, zamiast bramy z napędem elektrycznym można wybrać wariant z klamką i zamkiem.
Brama uchylna i drzwi garażowe dwuskrzydłowe to porównywalne pod względem cenowym rozwiązania nieautomatyczne. Warto zastanowić się nad każdym z nich, jednak przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę nie tylko estetykę i design, ale także określone uwarunkowania techniczne.
Kiedy wybrać bramę skrzydłową?
Jeśli nasza dotychczasowa brama była uchylna, a wymieniamy ją wyłącznie ze względu na zużycie eksploatacyjne, zwykle stosujemy to samo rozwiązanie. Kiedy jednak bardzo zależy nam na bramie skrzydłowej, koniecznie sprawdźmy, czy będziemy mogli ją zamontować.
Pamiętajmy, że skrzydła drzwi garażowych otwierają się na zewnątrz. Niekiedy – przy stromych podjazdach lub wyjątkowo nierównej powierzchni tuż przed garażem – takie rozwiązanie nie będzie możliwe.
Brama skrzydłowa – czy zawsze można zamienić ją na uchylną?
Stromy podjazd czy nierówna nawierzchnia wokół garażu nie będą przeszkodą, kiedy starą bramę rozwierną będziemy chcieli zastąpić uchylną. Jeśli z łatwością otwieraliśmy na oścież dwuskrzydłowe drzwi garażowe, z pewnością otworzymy również uchylną bramę.
Niestety i w tym przypadku zdarzają się wyjątki. Ponieważ brama uchylna wymaga nieco miejsca pod sufitem garażu – tam mocowane są szyny prowadzące skrzydło bramy przy otwieraniu i zamykaniu – nie da się jej zainstalować w bardzo niskich pomieszczeniach. Światło bramy garażowej musi być obniżone w stosunku do stropu garażu o co najmniej 30 cm. Jeśli tak nie jest, jedyną alternatywą pozostaje wymiana starej bramy rozwiernej na nową – też skrzydłową.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając bramę skrzydłową
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup bramy skrzydłowej z wyboru, czy z konieczności, zadbajmy o to, żeby spełniała kilka istotnych warunków. Po pierwsze, postawmy na wysoką jakość produktu. Wiodące na rynku marki nawet w przypadku najprostszych i najtańszych rozwiązań gwarantują:
-
szczelność bram – oszczędność ciepła to nie tylko kwestie finansowe, ale, w szerszym ujęciu, również ekologiczne. Dwuskrzydłowe drzwi garażowe, podobnie jak inne bramy, powinny mieć dobry współczynnik izolacyjności. Muszą więc mieć wypełnienie segmentów o odpowiedniej grubości, a także dobrze spasowane ze sobą elementy;
-
ochrona antywłamaniowa – brama dwuskrzydłowa powinna być wyposażona w zamek z wkładką patentową na skrzydle przechodnim, a na skrzydle stałym – w rygiel;
-
stabilność podczas złych warunków atmosferycznych – skrzydła przeciętnej bramy garażowej są dość duże, dlatego powinny być wzmocnione dodatkowymi ryglami, które stabilizują je np. podczas intensywnych wiatrów;
-
możliwość wyposażenia bramy w blokadę, którą powinno instalować się do górnej krawędzi skrzydła (wówczas nie wymaga dodatkowej przestrzeni nad bramą). Blokada pozwala na zatrzymanie i pozostawienie skrzydła bramy w dowolnym położeniu. Jeżeli taka blokada dodatkowo wyposażona jest w funkcję wyhamowania i amortyzacji – zapobiega odbijaniu skrzydła podczas zamykania i otwierania.
Znane w branży marki proponują klientom również inne udogodnienia – szeroką gamę kolorystyczną, bogaty wybór wzorów, a także możliwość dowolnego podziału szerokości bramy. Skrzydła nie muszą być równe – jedno z nich może być wyraźnie węższe od drugiego, zgodnie z naszymi potrzebami.
Leave a Reply