Suszarka kondensacyjna – z pompą ciepła czy bez?

kondensacyjna suszarka

kondensacyjna suszarka

Od pewnego czasu zauważyć można, że konsumenci coraz częściej decydują się na zakup suszarki kondensacyjnej. Nie może to dziwić, ponieważ korzystanie z tego urządzenia wiąże się z konkretnymi zaletami. Przede wszystkim suszenie ubrać w suszarce kondensacyjnej pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Po praniu nie ma już konieczności wywieszania ubrać i czekania aż wyschną. Co więcej, tego typu urządzenia skutecznie eliminują z ubrań wszelkie roztocza, alergeny czy zwierzęcą sierść. Na rynku dostępne są jednak dwa rodzaje tego typu urządzenia. Mowa tu o suszarce kondensacyjnej z pompą ciepła i suszarce bez pompy ciepła. Na które rozwiązanie się zdecydować?

Jak działa i jaką wybrać suszarkę kondensacyjną?

Każda suszarka kondensacyjna działa na zasadzie kondensacji wilgoci, która znajduje się w ubraniach do wysuszenia. Urządzenie wyposażone jest w specjalny system podgrzewający ubranie w bębnie i skraplający unoszącą się parę wodą dzięki jej schładzaniu. To, co odróżnia suszarki kondensacyjne od tych wirowych to to, że w tych urządzeniach woda zbierana jest w odpowiednich zbiorniku bądź odprowadzana jest do kanalizacji. Wybierając konkretny model suszarki kondensacyjnej, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Wśród nich wymieniać można pojemność, klasę energetyczną, wymiary urządzenia, system filtracji, głośność pracy, dostępne programy oraz dodatkowe funkcje. Poza tym wybrać należy między suszarką kondensacyjną z pompą ciepła lub bez niej.

Jakie są zalety suszarki kondensacyjnej z pompą ciepła?

Pompa ciepła w suszarce pozwala na powtórce wykorzystanie ciepła generowanego do suszenia ubrań, tworząc w ten sposób układ zamknięty. Cały proces polegający na odzyskiwaniu ciepła i jego ponownym wykorzystaniu powoduje wydłużenie cyklów suszenia. Co jednak ważne, dłuższe suszenie nie wiąże się z większym poborem energii elektrycznej. Innymi słowy, suszenie jednak jednocześnie skuteczne i energooszczędne. Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła cechuje się także niższą maksymalną temperaturą suszenia. Dzięki temu urządzenie mniej się nagrzewa oraz nie oddaje dużej ilości ciepła.

Jaka jest skuteczność suszarki kondensacyjnej bez pompy ciepła?

Nierzadko można spotkać się ze stwierdzeniem, że suszarki kondensacyjne są co prawda ekologiczne i energooszczędne, ale to urządzenia bez pompy ciepła są skuteczniejsze w suszeniu Pod adresem https://swiecogrod.pl/suszarka-kondensacyjna-z-pompa-ciepla-czy-bez/ dowiesz się jaka jest Suszarka kondensacyjna – z pompą ciepła czy bez?. Jasno trzeba tu zaznaczyć, że nie jest to do końca prawda. Choć cykle suszenia w suszarkach kondensacyjnych bez pompy ciepła są krótsze, to wiedzieć trzeba, że wykorzystują one znacznie wyższe temperatury. To z kolei ma swój niemały wpływ na delikatne rodzaje tkanin. Dlatego suszarki kondensacyjne z pompą ciepła są bezpieczniejsze dla ubrań.

Czy można połączyć pralkę z suszarką?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że na rynku dostępne są także pralkosuszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Są to urządzenia łączące w sobie funkcje pralki i suszarki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku łazienek o małym metrażu. Takie urządzenia zajmują bowiem zdecydowanie mniej miejsca w porównaniu z pralką i suszarką osobno. Dodatkowo korzystanie z pralkosuszarki z pompą kondensacyjną to dużo większy komfort. To urządzenie wydajne, skuteczne w suszeniu, ekologiczne i energooszczędne. Z tych też powodów cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów. Warto zatem zapoznać się z aktualną ofertą na rynku dotyczącą kondensacyjnych suszarek lub pralkosuszarek z pompą ciepła.