Mieszkając we własnym domu lub mieszkaniu, na pewno zależy nam, by jak najbardziej ograniczyć możliwe zabrudzenia — w końcu sprzątanie nie jest szczególnie interesującym zajęciem, a wiadomo, że życie w czystej przestrzeni jest zdecydowanie przyjemniejsze. Codzienną walkę z brudem ułatwiają nam różne przedmioty. Między innymi możemy do nich zaliczyć wycieraczki drzwiowe. Dlaczego są takie istotne? Czy posiadanie takiej maty to konieczność?
Po co nam wycieraczka?
Wycieraczka do drzwi to element spotykany w zasadzie w każdym domu. Oczywiście nikt nam nie każe jej kupować. Nie ma żadnej zasady, która mówiłaby nam, że przed drzwiami wejściowymi musi leżeć taka mata. Pomimo to spotykamy je wszędzie — zarówno w domach prywatnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej i firmach czy zakładach produkcyjnych.
Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Wycieraczka jest idealnym narzędziem do ograniczenia rozprzestrzeniania się brudu na każdej praktycznie przestrzeni. Nikt nie chce, by goście wnosili na butach błoto, wodę po deszczu czy brudny śnieg. Dlatego właśnie położenie przy wejściu wycieraczki jest dobry pomysłem. Odpowiednio dobrana, może skutecznie zmniejszyć ilość zanieczyszczeń wnoszonych na butach.
Gdzie stosuje się wycieraczki?
W zasadzie wszędzie. W domach i mieszkaniach prywatnych pozwalają one przede wszystkim ochronić podłogę wyłożoną drewnem lub panelami przed wilgocią, która może ją kompletnie zniszczyć. W budynkach użyteczności publicznej i wszędzie tam, gdzie przepływ ludzi jest bardzo intensywny, wycieraczki ograniczają ilość roznoszonego po całym budynku kurzu i brudu. Szczególnie ważne jest to tam, gdzie czystość jest nie tylko mile widziana, ale i konieczna. Mowa tu, chociażby o hotelach czy instytucjach zdrowia publicznego – przychodniach i szpitalach.
W takich miejscach najczęściej stosuje się wycieraczki podłogowe. Są to nie tylko maty drzwiowe umieszczane w wejściach do budynków, ale również wielkopowierzchniowe materiały specjalnie przygotowane do montażu na całych korytarzach czy podłogach dużych pomieszczeń. Tworzy się z nich ciągi komunikacyjne wspierające obsługę obiektu w utrzymaniu porządku.
Leave a Reply