Największą zaletą home office dla wielu z nas jest wygoda oraz oszczędność czasu na dojazd do biura. Dodatkowym wyzwaniem staje się oczywiście dobra organizacja, tak by samodzielnie dopilnować terminów i skrupulatnie realizować wszystkie zadania. Poza najważniejszą chyba kwestią, czyli wybraniem najlepszego miejsca w domu i zaadoptowaniem go na przestrzeń do pracy, równie ważne jest odpowiednie doświetlenie domowego gabinetu, szczególnie, kiedy nieubłaganie zbliża się jesień, z coraz krótszym dostępem do naturalnego światła słonecznego.
Właściwe oświetlenie z pewnością pomaga w stworzeniu komfortowej przestrzeni do pracy. Dobrze dobrane lampy wpływają bowiem na zwiększenie naszej produktywności w domowym zaciszu. Zbyt mała ilość punktów świetlnych, niewłaściwa barwa światła i jego natężenie zmniejszają energię, osłabiają nastrój, powodują zmęczenie oczu i bóle głowy, ostatecznie osłabiając naszą zdolność do efektywnej pracy. Co zatem warto wziąć pod uwagę wybierając oświetlenie do domowego biura, zapytaliśmy specjalistów z Ardant.pl – sklepu z wyjątkowym wyborem lamp od najlepszych europejskich producentów.
Oświetlenie sufitowe nie wystarczy
Jeśli nie masz w domu dużo naturalnego światła, właściwy dobór sztucznego oświetlenia staje się jeszcze ważniejszy. W większości mieszkań stawiamy wciąż na oświetlenie sufitowe lub wpuszczane szyny. Sądzenie, że tego typu punkty świetlne będą wystarczające do codziennej pracy przy komputerze, jest błędne, dlatego konieczne jest dodanie dodatkowych źródeł, np. w postaci lamp stojących, kinkietów czy eleganckich lamp biurkowych. W ofercie sklepu Ardant.pl znaleźć można wiele propozycji marek DFTP, Nordlux, Frandsen czy Normann Copenhagen z regulowanym kloszem lub opcją ściemniania. Ich nowoczesne linie doceniają architekci wnętrz, umieszczając je w swych projektach poza domowym gabinetem także w salonach i sypialniach.
Lampy do zadań specjalnych
Eksperci z Ardant radzą unikać pracy opartej tylko o górne światło. Zamiast tego warto poszukać sposobów na rozproszenie oświetlenia. Właściwie dobrane lampy stołowe i biurkowe zmiękczą i rozproszą ostre światło, podczas gdy świecące w górę lampy podłogowe odbiją światło od ścian i sufitów. Celem w tym przypadku będzie jak najlepsze doświetlenie całej przestrzeni, bez nadmiernego olśnienia, kontrastu i rzucania cieni. Nie zapominajmy także o odpowiedniej barwie światła (zimna lepiej pomoże w skupieniu) i mocy żarówki.
Domowy well being
Nie samą praca człowiek żyje – pamiętajmy zatem o robieniu przynajmniej raz na godzinę choćby kilkuminutowej przerwy – czy to na spacer (który nie tylko zmniejszy poziom stresu, ale także pobudzi kreatywność i polepszy koncentrację), wygospodarowaniu czasu na kawę lub obiad i popołudniowe zajęcia jogi online – chodzi o to, abyśmy faktycznie dali sobie czas na odłączenie się i odstresowanie. Co 20 minut podnośmy wzrok z monitora komputera – w ten sposób zmniejszymy zmęczenie oczu. Pamiętajmy też o właściwej postawie podczas siedzenia przy biurku, roślinach w najbliższym otoczeniu i porządku w papierach. To łatwe do wdrożenia rzeczy, które z pewnością pomogą nam się lepiej skupić.
Higiena pracy przy biurku
Źródło naturalnego światła obok powierzchni roboczej i ekranu komputera pomoże w uniknięciu oślepienia i cieszeniu się widokami na zewnątrz. Biurko warto ustawić na północ lub południe, tak by światło słoneczne nie rzucało nam cienia w żadnym momencie dnia. Do pracy przy komputerze wybierzmy dobrze zdefiniowane źródło światła. Regulowana lub przegubowa lampa biurkowa skieruje światło dokładnie tam, gdzie jest potrzebne. Jeśli Twoje biurko do pracy z komputerem ma też część np. do przechowywania dokumentów — skonfiguruj oświetlenie tak, by wszystkie ważne miejsca były nadal widoczne po zapadnięciu zmroku. Jeśli piszesz prawą ręką, pamiętaj, że twoje ramię może rzucać cień, jeśli światło będzie umieszczone po prawej stronie.
Zaakcentuj przestrzeń lampą dekoracyjną
Większość naszych domowych biur jest wyposażona w górne oświetlenie rozproszone oraz lampy zadaniowe, które koncentrują się na określonych obszarach. Poza tymi dwoma najbardziej popularnymi typami oświetlenia, warto dodać w miejscu pracy oryginalne światła dekoracyjne z oferty Ardant (takie jak kultowy Flower Pot, Como, czy Setago projektu Jaime Hayona dla marki &Tradition) i akcentujące lampy stojące. Wszystko po to, by jak najlepiej oddać styl i charakter domowego biura. Oświetlenie akcentujące zwróci uwagę na przedmioty lub inne elementy w pomieszczeniu, podczas gdy bardzo modne teraz lampy grzybki lub kinkiety ścienne, z pewnością zapewnią oryginalny efekt, stając się wizytówką naszego starannie przemyślanego home office.
Leave a Reply