Metamorfoza Twojego domu. Jak odświeżyć kuchnię niskim kosztem?

remont

Kuchnia to zdecydowanie jedno z najczęściej używanych pomieszczeń. Dla zdrowia i wygody warto odświeżać ją od czasu do czasu. Jeśli zastanawiasz się, czy uda się nadać jej nowy wygląd, zachowując ergonomię i oszczędzając pieniądze – podpowiadamy, że tak. Sprawdź nasze pomysły.

Właśnie kupiłeś mieszkanie z rynku wtórnego, a wraz z nim kuchnię urządzoną przez poprzednich właścicieli, którzy mieli zupełnie inny gust. Albo Twoja własna kuchnia wymaga remontu, a nie chcesz obciążać domowego budżetu. Bez względu na to, jaką masz motywację, warto przygotować się solidnie do tego zadania.

Nowa stara kuchnia

Wymiana kuchennych mebli to dość kosztowna inwestycja, na którą nie zawsze możemy sobie pozwolić. Często nie ma nawet takiej potrzeby, bo wystarczy je odnowić. Na rynku dostępny jest dość szeroki wybór środków do renowacji mebli. W przypadku kuchni warto sięgnąć po farby alkidowe, które świetnie sprawdzają się nie tylko na drewnie, ale też płytach wiórowych czy MDF. Są także odporne na wilgoć i temperaturę, a to istotny aspekt w przypadku gotowania, podczas którego wzrasta temperatura otoczenia i unoszą się kłęby pary. Środki te charakteryzują się też większą odpornością na szorowanie niż farby akrylowe – to ważne w kontekście utrzymania odpowiedniego porządku i higieny.

Szybkim sposobem na odświeżenie kuchni jest także przemalowanie ścian, zwłaszcza tych niezasłoniętych szafkami. A co w przypadku, gdy na ścianach czy podłodze mamy kafelki? Je również można przemalować. Dzięki temu w ciągu kilku godzin możemy mieć zupełnie nową kuchnię. Co więcej, w ten sam sposób możemy potraktować również nie najnowszy, jednak wciąż działający sprzęt AGD. Ciekawym pomysłem wydaje się odmalowanie np. lodówki farbą tablicową, dzięki czemu możemy zyskać dodatkową przestrzeń nie tylko na wakacyjne magnesy, ale także na notatki.

Postaw na detale

Niedrogim, a efektownym sposobem na odświeżenie mebli będą nowe uchwyty lub gałki. – To nieduży element, którego podstawowym zadaniem jest funkcjonalność. Jednak ze względów dekoracyjnych może mieć duży wpływ na całościowy wygląd kuchni – podpowiada Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. – Dostępne są np. modele w obecnie modnych wykończeniach jak kute żelazo, surowa miedź czy postarzane złoto nadające dodatkowego charakteru stylizowanym meblom. Można do nich dopasować inne dekory czy dodatki, np. metalowe koszyki na owoce, dzięki czemu zachowamy spójność projektu­ – dodaje.

Innym sposobem na szybką metamorfozę kuchni będzie usunięcie z blatów większości stojących na nich rzeczy. Dzięki temu zniknie poczucie chaosu, a powstanie komfortowa przestrzeń do przygotowywania posiłków. Wydaje Ci się, że nie masz w szafkach wystarczająco dużo miejsca, aby pochować stojące sprzęty? Podstawą jest dobra organizacja. Sięgnij po wkłady do szuflad, np. ułatwiające przechowywanie sztućców czy przypraw albo bloki na noże. – Dobrym pomysłem jest również wyłożenie szafek i szuflad matami antypoślizgowymi, które  sprawiają, że przechowywane przedmioty pozostają na swoim miejscu. To pozwala na lepsze wykorzystanie całej przestrzeni – radzi Michał Kichler.

Przy metamorfozie kuchni warto pamiętać także o odpowiednim oświetleniu. To nie tylko element dekoracyjny – przede wszystkim ma dobrze służyć podczas codziennego korzystania z kuchni. – Jeśli mamy do wyboru wymienić starą lampę dekoracyjną, a zamontować nowe oświetlenie blatu roboczego, to zdecydowanie polecam to drugie. Zbyt często o tym zapominamy, a to podstawa komfortowego przygotowywania posiłków – wyjaśnia Michał Kichler. Tym bardziej, że koszt montażu np. listew oświetleniowych LED nie jest duży. Jeśli jednak budżet na to pozwala, to warto zastanowić się nad dopasowaniem lamp dekoracyjnych do całościowej aranżacji kuchni.

Czy warto wymieniać całą kuchnię?

Pewne elementy kuchni są trudne lub nieopłacalne do wymiany. – Takimi produktami są często m.in. okucia meblowe. Dlatego tak bardzo należy zwracać uwagę na ich funkcjonalność i jakość podczas tworzenia nowej kuchni. Decydując się na okucia znanych i sprawdzonych marek, w przyszłości z większym prawdopodobieństwem unikniemy irytujących awarii, które są trudne lub niemożliwe do usunięcia – wyjaśnia Michał Kichler.

Podobnie rzecz się ma w przypadku sprzętu AGD. Wymiana lodówki, piekarnika czy zmywarki tylko dlatego, że przestały pasować do ogólnego wyglądu kuchni nie wydaje się dobrym pomysłem, zarówno ze względów ekonomicznych,  jak i ekologicznych. Tak jak w przypadku mebli z łatwością możemy dać im drugie życie. A jeśli nie mamy na to ochoty – zawsze można oddać je komuś, komu się przydadzą.