Wiosenna sypialnia bez alergenów

sypialnia

Wiosna, zwłaszcza jej okres kwitnienia, jest prawdziwym wyzwaniem dla osób uczulonych na pyłki. Ten mocny alergen prześladuje nas nie tylko na zewnątrz, ale również w pomieszczeniach. Trafiając do sypialni alergika, przynosi szczególny dyskomfort podczas odpoczynku. Jeśli Ty lub Twoi domownicy cierpicie na alergię sezonową, sprawdź, co możecie zrobić, aby Wasze pokoje stały się bezpieczne i niedostępne dla pyłków.

Co nam niesie sezon kwitnienia?

Kwiecień-maj to czas, kiedy cała przyroda budzi się do życia. Krzewy, drzewa i inna roślinność wypuszczają młode liście, zaczynają kwitnąć i aktywnie produkować pyłek kwiatowy, będący mocnym alergenem. Jego cząstki roznoszą się za pomocą wiatru i przez otwarte okna trafiają do naszych mieszkań. Osiadają na meblach, zasłonach, innych powierzchniach, wbijają się w tekstylia. Nawet zostając w domu podczas intensywnego kwitnienia, nie możemy czuć się w pełni odizolowani od wszechobecnych w tym czasie alergenów. Pyłki roślin dostają się również do naszych sypialni, dla uczuleniowców spokojny sen może wtedy zmienić się w nieprzespaną noc.

Katar sienny, duszności, zapalenie spojówek czy zmiany skórne, to tylko niektóre objawy, które mogą wystąpić u osoby cierpiącej na alergię. Leczenie tej dolegliwości jest procesem skomplikowanym i czasochłonnym, jednak możemy ułatwić przebieg obostrzeń alergicznych, przestrzegając prostych zasad higienicznych. W ten sposób możemy spróbować stworzyć ze swojej sypialni oazę bezpieczeństwa i strefę wolną od alergenów.

Porady na zdrowy sen dla alergika

W okresie intensywnego pylenia warto skorzystać z poniższych sprawdzonych sposobów na minimalizację alergenów w sypialni:

–        Wietrz pokój w godzinach porannych, najlepiej między 4:00 a 8:00.  Według badań Zakładu Alergologii Klinicznej, właśnie o tej porze odznacza się najmniejsze stężenie pyłków w powietrzu;

–       Nie wnoś do sypialni kurtek, butów, szalików – a po powrocie ze spacerów zmieniaj ubranie na domowe;

–       Wieczorem koniecznie bierz prysznic oraz co 1-2 dni myj włosy, ponieważ na nich w ciągu dnia osiada sporo pyłków;

–       Pamiętaj o regularnym sprzątaniu – parapety, podłoga, półki są ulubionymi miejscami osiadania alergennych pyłków, należy przecierać je na mokro lub płynem antystatycznym. Warto też pomyśleć o nabyciu jakościowego odkurzacza z filtrem HEPA, który będzie dobrze oczyszczać i zatrzymywać drobne cząsteczki brudu;

–       Systematycznie wymieniaj artykuły sypialniane i pierz je w maksymalnej zalecanej przez producenta temperaturze;

–       Powstrzymaj się od wietrzenia i suszenia na zewnątrz koców, kołder, poduszek, pluszaków i innych tekstyliów.

Zadbaj o odpowiednią kołdrę i poduszkę

Pamiętaj, że wiosną uczulają również całoroczne alergeny, takie jak kurz, pleśń, sierść zwierząt i na to też trzeba być przygotowanym. Dobór odpowiedniej kołdry i poduszki ma szczególne znaczenie w przypadku osób cierpiących na alergię. Aby dobrze i efektywnie wyspać się, warto wybrać produkty wysokiej jakości, dopasowane do potrzeb alergików, tym bardziej, że produkty takie wcale nie muszą kosztować fortunę. Dobrym przykładem jest tutaj linia Cztery Pory Roku od Wendre. Poduszki i kołdry są przyjazne dla alergików – minimalizują rozwój roztoczy i ich alergenów. Artykuły te są miękkie i przyjemne w dotyku, a ozdobna niebieska lamówka dodatkowo nadaje im uroku. Są wyrobami medycznymi i można je prać w pralkach automatycznych w temperaturze do 60 stopni.