Co daje powłoka ceramiczna na samochodzie?

powloka ceramiczna

powloka ceramiczna

Wartość samochodu jest uzależniona od wielu czynników. Poza rocznikiem, przebiegiem czy ogólnym stanem technicznym ważny jest również jego wygląd. Dlatego też na rynku nie brakuje rozwiązań, które pozwolą zachować przyjemną estetykę wozu. Jednym z nich są powłoki ceramiczne, nakładane na karoserię. Dowiedz się czym one są i jakie efekty – poza poprawą wyglądu samochodu – może przynieść ich zastosowanie.

Czym są powłoki ceramiczne?

Powłoki ceramiczne to płynne preparaty, wytwarzane na bazie tlenków krzemu i tlenku tytanu, ewentualnie z dodatkiem teflonu. Po nałożeniu na powierzchnię karoserii powłoka ulega krystalizacji. Innymi słowy przybiera formę twardego filmu, które łączy się z lakierem, tworząc na nim dodatkową warstwę ochroną, niepodatną na zmywanie wodą czy środkami chemicznymi. Skrystalizowaną powłokę można usunąć wyłącznie mechanicznie, dlatego po nałożeniu zachowuje ona swoje właściwości przez bardzo długi czas – nawet do 5 lat.

Zabezpieczanie karoserii przy pomocy wysokiej jakości powłok ceramicznych oferuje serwis Real Auto.

Jakie efekty daje stosowanie powłok ceramicznych?

Pokrycie karoserii powłoką ceramiczną daje kilka wymiernych rezultatów. Mowa tu przede wszystkim o skutecznej ochronie lakieru przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Lakier w końcu jest bardzo delikatny, wystarczy kontakt z kamykami i pyłem z drogi, by pojawiły się na nim niewielkie, nieestetyczne zarysowania. To nie wszystko, ponieważ powłoka chroni również przed działaniem czynników atmosferycznych (opady, niska temperatura, promieniowanie słoneczne) oraz chemicznych (np. soki z drzew, smoła z asfaltu, sól drogowa).

Kolejnym ważnym efektem stosowania powłok ceramicznych jest poprawa wyglądu samochodu. Lakier pokryty powłoką zyskuje połysk i głębi koloru, staje się przyjemniejszy dla oka. Co ważne z punktu widzenia codziennej eksploatacji, do powłoki gorzej przylegają zanieczyszczenia i jest ona skuteczniejsza w odprowadzaniu wody. Z tego powodu utrzymanie pokrytej nią karoserii w czystości jest bardzo łatwe.

Czy warto zdecydować się na powłokę ceramiczną?

Powłoka ceramiczna to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla każdego kierowcy, który dba o stan swojego samochodu. Stosując nie tylko zaoszczędzimy sporo na ewentualnych naprawach lakieru, a także skutecznie podniesiemy wartość samochodu. Jest to szczególnie ważne w przypadku aut nowszych i z wyższej półki cenowej – w ich przypadku wygląd karoserii może w znacznym stopniu wpływać na cenę.