Zalety tarcz z ziarnem ceramicznym

tarcze szlifierskie

tarcze szlifierskie

Szlifowanie to czynność polegająca na wykończeniowej obróbce materiałów w celu wyeliminowania chropowatości oraz nadania im ostatecznego wyglądu i kształtu. Aby cały proces przebiegał prawidłowo, niezbędne jest użycie wysokiej jakości narzędzi ściernych. Poza maszynami do obróbki, czyli szlifierkami potrzebne są produkty skrawające, czyli ściernice. Zalicza się do nich m.in. tarcze z ziarnem ceramicznym. Jakie są ich największe zalety? Zapraszamy do lektury.

Czym jest ziarno ceramiczne?

Ściernice to narzędzia skrawające zbudowane z ziaren ściernych oraz materiału ściernego, nazywanego spoiwem. Ziarnami są okruchy i drobinki materiałów charakteryzujących się dobrymi właściwościami ściernymi, w tym zdolnościami do wydajnego skrawania. Duże skupisko ziaren o zbliżonej wielkości określa się jako ścierniwo.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Pferd-VSM, oferującej sprzedaż materiałów ściernych i narzędzi do szlifu: W zależności od rodzaju głównego materiału użytego do produkcji wyróżniamy kilka jego typów. Jednym z nich jest ścierniwo ceramiczne składające się z nieorganicznych i niemetalicznych ziaren. Obecnie jest to najnowocześniejszy rodzaj ścierniwa wykorzystywanego do szlifowania powierzchni ze stali, stali nierdzewnej oraz metali nieżelaznych i żaroodpornych. Ziarno ceramiczne zapewnia agresywny, a jednocześnie chłodny szlif. Pozwala na szybką i wydajną obróbkę, bez utraty jakości szlifowanego materiału.

Wytrzymałość, odporność i zdolność do samoostrzenia – poznaj największe zalety ziaren ceramicznych

Duża popularność ziaren ceramicznych wynika z niewątpliwych zalet tego rodzaju ścierniwa. W porównaniu ze stosowanymi dawniej ziarnami naturalnymi (krzemień, granat czy szmergiel) są zdecydowanie twardsze i odporniejsze na uszkodzenia. Dzięki temu gwarantują o wiele dłuższą żywotność przy zachowaniu wszystkich właściwości ściernych. Oprócz tego wykazują zdolność do samoostrzenia, co wynika ze specyficznej struktury ziarna. Przekłada się to na możliwość stałego utrzymywania wydajności na bardzo wysokim poziomie. Nowoczesne ziarna ceramiczne zawierają aktywne szlifiersko dodatki, powodujące szybsze i skuteczniejsze zdzieranie materiału. Zapobiega to zapychaniu się narzędzi i wpływa pozytywnie na temperaturę szlifu. Zjawisko nadmiernego przegrzewania się tarcz praktycznie nie występuje.

Z uwagi na przemyślaną strukturę i umiejętnie dobrane części składowe tarcze z ziarnem ceramicznym doskonale sprawdzają się przy wykończeniowej obróbce stali nierdzewnej (INOX), stali wysokostopowych, stopów tytanu, niklu i kobaltu oraz innych wyjątkowo twardych materiałów.