Horyzontalne ustawienie brytów tapety na ścianę nie jest łatwe, lecz technicznie wykonalne. Pozostaje pytanie o sens takiego postępowania. Kiedy warto rozważyć poziome ustawienie brytów? Jakie wzory tapet nadają się tylko do klejenia w pionie? Jaki typ oklein ściennych wybrać do instalacji w położeniu horyzontalnym? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Kiedy warto nakleić tapety poziomo?
Poziome ustawienie tapety pozwala przełamać nudę i rutynę. Jeżeli wybrane tapety na ścianę mają wzory biegnące wzdłuż wstęgi, to przy poziomej orientacji brytów dochodzi do optycznego poszerzenia i obniżenia ściany. Ten zabieg sprawdza się w wysokich pomieszczeniach: pozwala uczynić je przytulniejszymi, bardziej kameralnymi.
Powodem do poziomego naklejenia brytów jest też banalny wzór na tapecie. Zmiana ustawienia może (choć nie musi) odkryć nowy potencjał faktury lub nadruku na okleinie.
Jakie wzory tapet nadają się do naklejania w poziomie?
W ustawieniu horyzontalnym najatrakcyjniej prezentują się linie, pasy i inne elementy graficzne, które są rozłożone wzdłuż brytów tapety. Mogą to być wzory geometryczne, ornamenty roślinne czy odpowiednio uformowane faktury. Z dobrym efektem możesz też użyć tapet jednobarwnych, imitujących powierzchnie kamienne lub metalowe oraz fakturę tkaniny (albo tekstylnych). Bardzo interesujący efekt wizualny może stworzyć także tapeta z realistycznie oddanym wzorem słojów drewna.
Do ustawienia w poziomie nie kwalifikują się tapety z motywami realistycznymi: wyobrażenia zwierząt, postaci ludzkich lub napisów. Tego typu wzory wyglądają naturalnie tylko w ustawieniu wertykalnym.
Horyzontalnie najlepiej układają się tapety na flizelinie
Instalacja brytów w poziomie wydaje się proste, lecz w praktyce stanowi spore wyzwanie. Dlaczego? Zagadnienie wyjaśnia ekspert z firmy Kraina Barw, oferującej tapety ścienne: – Bryty układane poziomo są znacznie dłuższe, co dodatkowo utrudnia dopasowanie i wygładzanie tapety. W takich warunkach najlepiej sprawdza się tapeta na flizelinie, która pozwala na wielokrotną korektę ustawienia, bez ryzyka deformacji i uszkodzeń.
Na zakończenie warto podkreślić, że poziome układanie tapet nie stanowi problemu technicznego. Jednocześnie należy pamiętać, że nie zawsze przynosi spektakularne efekty estetyczne.
Leave a Reply