Meble dębowe to produkty cenione od wielu lat. Lite drewno jest jednak materiałem organicznym, podatnym na działanie wilgoci, przez co z czasem może ulec biologicznemu rozkładowi. By temu zapobiec, podczas produkcji mebli z litego drewna, stosuje się preparaty i substancje o określonych właściwościach i działaniu, mające na celu zabezpieczenie mebli przed wilgocią i czynnikami zewnętrznymi. Jakie preparaty stosowane są do zabezpieczania mebli dębowych?
Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia mebli drewnianych, jest lakierowanie. Lakiery to substancje chemiczne produkowane na bazie szkodliwych dla zdrowia rozpuszczalników, co sprawia, że zabezpieczanie mebli z litego drewna tego typu substancjami, ustępuje miejsca innym rozwiązaniom.
Ponadto lakiery tworzą twardą i gładką, nieprzepuszczającą warstwę, która jest jednak wyraźnie widoczna i odczuwalna, co odbiera meblowi jego naturalność. W przypadku, gdy lakier zostanie uszkodzony, jedynymi rozwiązaniem na odnowienie mebla, jest usunięcie całej powłoki lakierniczej.
Znacznie korzystniejszymi rozwiązaniami, stosowanym w celu ochrony drewna dębowego, są woski i oleje. Jakie korzyści płyną z olejowania, a jakie z woskowania mebli z litego drewna?
Olejowanie drewna
Oleje to substancje w postaci płynnej, wnikające głęboko w strukturę drewna. W odróżnieniu od lakierów, nie zatykają one porów drewna i nie stwarzają tak szczelnych warstw, dzięki czemu powietrze ma swobodny przepływ, zaś wilgoć znajdująca się w drewnie, może wyparować.
Olejowanie znacząco podnosi odporność drewna – zapobiegając zarówno jego rozsychaniu, jak i pękaniu. Meble dębowe olejowane, mogą być zatem przeznaczone nie tylko do salonu, sypialni czy biura, ale też do kuchni czy łazienki, a także do innych pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci.
Wysokiej jakości meble z litego drewna (w tym także solidne, odpowiednio zabezpieczone meble dębowe: stoły, komplety, komody, biurka), oferuje producent mebli drewnianych Meble K&D.
Woskowanie drewna dębowego
Inną metodą na zabezpieczenie mebli dębowych przed działaniem wilgoci i czynników zewnętrznych, jest woskowanie. Woski są preparatami o stałej konsystencji, przez co nie są w stanie wnikać tak głęboko w strukturę drewna, jak oleje. Wosk ma działanie utwardzające, stwarza powłokę antystatyczną, chroniącą przed osiadaniem kurzu i zabrudzeniami. Mebel pokryty woskiem jest gładki w dotyku i wyróżnia się subtelnym, jedwabistym połyskiem. Wosk tworzy cienką i elastyczną warstwę zabezpieczającą przed wilgocią, jednak należy pamiętać, że rozlany płyn pozostawiony na jakiś czas, może spowodować odbarwienie powierzchni mebla.
Leave a Reply