Montaż paneli fotowoltaicznych powinien być przeprowadzony zgodnie ze wszystkimi standardami, jak również przy wykorzystaniu odpowiedniej jakości narzędzi. Kluczowe jest zamontowanie stabilnej, odpornej na podmuchy wiatru konstrukcji, odpowiednie ustawienie paneli i ich przymocowanie, jak również prawidłowy montaż inwertera oraz okablowania. Trzeba również brać pod uwagę ilość miejsca do montażu, jak również rodzaj dachu, sposób pokrycia.
Dla kogo przeznaczone są instalacje fotowoltaiczne?
Coraz więcej osób ma dużą świadomość ekologiczną oraz doskonale rozumie, jak ważny jest montaż niskoemisyjnych źródeł ciepła. Również coraz więcej osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób obniżyć koszty funkcjonowania domu, zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewania, za prąd. Instalacje fotowoltaiczne są rozwiązaniem, które pomoże nam utrzymać koszty na rozsądnym poziomie.
Panele fotowoltaiczne mogą być montowane w przypadku domów jednorodzinnych, obiektów usługowych, handlowych, rolniczych. Potencjał jest więc ogromny.
Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznych
Chcąc cieszyć się bezawaryjną i funkcjonalną, a przede wszystkim skuteczną instalacją fotowoltaiczną, powinniśmy zadbać o jej odpowiednie zaprojektowanie, jak również montaż.
Projekt obejmuje:
– określenie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną,
– sprawdzenie stopnia izolacji domu, rodzaju źródła ciepła,
– wybór odpowiedniej jakości paneli (oraz osprzętu), ich ilości,
– określenie mocy elektrowni,
– sprawdzenie miejsca do montażu.
Prawidłowy montaż obejmuje:
– przygotowanie miejsca do montażu,
– wybór miejsca, które jest nasłonecznione,
– dobór konstrukcji montażowej do rodzaju paneli i rodzaju np. dachu,
– prawidłowe ustawienie paneli względem słońca,
– podłączenie inwertera, okablowania.
Firma, która zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych, powinna zdecydowanie zadbać o to, aby montaż był przeprowadzony zgodnie ze sztuką, a także zaleceniami producenta paneli. Wtedy instalacja będzie działać bezawaryjnie.