Wybieramy szalunki ścienne — na co zwrócić uwagę, aby postawić na jakość?

rusztowanie

Szalunki ścienne to elementy, które są powszechnie wykorzystywane we współczesnym budownictwie. Ułatwiają wykonywanie prostych i solidnych ścian bez konieczności stosowania żmudnego deskowania. Obecnie wybór tych elementów jest naprawdę duży, jednak nie wszystkie z nich nadają się do każdej inwestycji. Na co zwrócić uwagę, wybierając dobrej jakości szalunki ścienne? Podpowiadamy.

Z jakiego materiału powinny być wykonane szalunki ścienne?

Tradycyjne szalunki ścienne stosowane podczas tzw. deskowania wykonywane są z drewna. Jednak technologia ta jest pracochłonna i czasochłonna, dlatego też coraz częściej w nowoczesnym budownictwie jest zastępowana szalunkowymi systemami wykonanymi z innych materiałów, takich jak na przykład stal ocynkowana. Dzięki specjalnej warstwie cynku elementy te są odpowiednio zabezpieczone przed działaniem szkodliwych wielu czynników, dlatego są niezwykle trwałe i wytrzymałe.

Jednocześnie sama stal jest materiałem na tyle lekkim, że do przenoszenia i montażu szalunków z niej wykonanych nie trzeba wykorzystywać ciężkich sprzętów budowlanych, takich jak żurawie czy dźwigi. Tego typu elementy można bez problemu zamontować ręcznie. Standardowo płyty takie mają wymiary 90 × 150 cm i ważą 42 kg, dzięki czemu mogą być przenoszone i mocowane nawet przez jedną osobę.

Rodzaj szalunków ściennych

Wybierając szalunki ścienne, warto zwrócić uwagę również na ich rodzaj — powinien być dostosowany do charakterystyki danej inwestycji. Obecnie na rynku najczęściej dostępne są modele lekko gabarytowe lub średnio gabarytowe. Te pierwsze mogą być montowane ręcznie, dzięki czemu do wszelkich prac nie są konieczne dźwigi, czy podnośniki HDS. Z tego powodu najczęściej wykorzystywane są w przez inwestorów prywatnych budujących domy jednorodzinne. Z kolei w przypadku dużych inwestycji, należy zastanowić się nad wyborem zespołu płyt szalunkowych na plac budowy, które z powodzeniem można ustawiać przy pomocy dźwigu.

Zobacz także: https://ziemialodzka.pl/dobrej-klasy-szalunki-scienne-sprawdz-czym-sie-charakteryzuja/

Wysoka jakość szalunków ściennych

Wysokiej jakości szalunki ścienne dostępne na https://szalbud.pl/, przeznaczone są zarówno do małych jak i średnich obiektów. Sprawdzą się również w przypadku tych o większej kubaturze. Można montować je do murów oporowych, cokołów, słupów, a także różnego rodzaju kanałów. Wybierając te elementy, warto zwrócić uwagę na ich jakość wykonania. Najlepiej sięgnąć po te, które można wykorzystywać wielokrotnie, ponieważ producent zabezpieczył je specjalną substancją.