Jak spać dobrze i zdrowo?

sypialnia

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na dobry sen: materac, temperatura w sypialni, dźwięki i światło. Jednak, czy zastanawiałeś się w jakim stopniu na twój stan zdrowia wpływa pozycja, w której śpisz? Wiele problemów z kręgosłupem ma swoje źródło lub nasila się w czasie nocnego wypoczynku. Jak ich uniknąć?  

Sen jest podstawową biologiczną potrzebą organizmu, wspierającą pracę serca i rozwój mózgu. Sprawia, że jesteśmy bardziej czujni i z łatwością wykonujemy codzienne czynności. Pomaga również szybciej zapamiętywać i przyswajać nowe informacje. Niewystarczająca ilość snu zwiększa ryzyko rozwoju takich problemów zdrowotnych jak otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe czy zły stan zdrowia psychicznego.

3 zasady dobrego snu

Na jakość i długość snu wpływa szereg czynników. Są nimi wiek, płeć, a także szereg bodźców zależnych od zewnętrznych warunków środowiska i trybu życia. Sypialnia powinna być miejscem sprzyjającym nocnemu wypoczynkowi, pamiętajmy więc o 3 ważnych zasadach:

  • Należy utrzymać optymalną temperaturę pomieszczenia – idealna temperatura może różnić się w zależności od osoby, ale powinna mieścić się w przedziale 16-19 stopni.
  • Cisza i spokój – ograniczenie hałasów dochodzących z zewnątrz przyczyni się do poprawy intensywności snu i ograniczy wybudzanie się w nocy.
  • Ograniczenie ekspozycji na niebieskie światło – jego nadmiar zwiększa problemy
    z zasypianiem, stąd też na dwie godziny przed snem powinniśmy wyłączyć telefony, telewizory i laptopy.

Osoby cierpiące na bezsenność bądź chcące poprawić jakość snu, powinny rozważyć wprowadzenie do swojej sypialni przyjemnych aromatów. Właściwości uspokajające i wyciszające posiada lawenda, rumianek, bergamotka, drzewo sandałowe i melisa.

Czy ułożenie ciała podczas snu wpływa na stan zdrowia?

Wszyscy mamy ulubioną pozycję podczas spania. Jedni preferują odpoczynek na brzuchu, inni na boku, a jeszcze inni na plecach. To jak śpimy, wpływa na cały organizm – kości, mięśnie i narządy wewnętrzne. Niewłaściwe ułożenie ciała może spowodować napięcie tkanek miękkich, bóle brzucha, nieprawidłową pracę jelit, czy bóle kręgosłupa. W szczególności spanie na boku lub plecach jest korzystniejsze niż spanie na brzuchu, które nie sprzyja odpowiedniemu dotlenieniu organizmu. To jak układamy się na łóżku jest kluczowym aspektem, którym należy kierować się przy wyborze materaca i poduszki. Należy pamiętać jednak, aby materac nie był ani za miękki, ani za twardy. Spanie a zbyt delikatnym podłożu powoduje, że mięśnie stale się napinają, aby zredukować obciążenie kręgosłupa. Znowu zbyt twardy materac utrudnia krążenie krwi w miejscach nacisku, wymuszając ciągłą zmianę ułożenia ciała.

Jaką poduszkę wybrać do spania?

Podstawowym kryterium jakim powinniśmy kierować się przy wyborze poduszki to odpowiednie przez nią podtrzymanie szyjnego odcinka kręgosłupa podczas snu. Dobrze dobrana poduszka, wesprze prawidłową postawę, odciąży kręgi szyjne i ograniczy sztywność mięśni karku. Najlepiej, jeśli byłaby wykonana z pianki termoplastycznej, która doskonale dopasuje się do kształtu głowy oraz szyi. Osobom borykającym się z bólami kręgosłupa szyjnego i spiętymi barkami doradziłabym poduszkę Havero. Jest to produkt ortopedyczny, który ze względu na profilowanie, rekomendowany jest osobom śpiącym na boku. Poduszki specjalistyczne to także doskonałe rozwiązanie profilaktyczne dla osób, które chcą uniknąć bólu kręgosłupa bądź wzmożonego napięcia mięśni karku w przyszłości. Poduszka ortopedyczna Koppla sprawdzi się zarówno podczas odpoczynku, jak i snu. Została wykonana
z elastycznej pianki visco, dzięki czemu układa się dokładnie do kształtu głowy, zapewniając właściwe podparcie szyi i ramion. Rekomendowałabym ją osobom, które preferują pozycję na wznak. – doradza Beata Przybylak, ekspertka marki WENDRE.

Prawidłowo dobrany materac i poduszka to recepta na zdrowy kręgosłup. Nie zapominajmy jednak o…porannej gimnastyce. Tuż po przebudzeniu, przeciągnij się na wszystkie strony.  Następnie wyciągnij ręce na bok, przesuń pięty do pośladków i przekładaj lewe kolano raz na prawą stronę, a raz na lewą stronę łóżka. Później zrób to samo z prawym kolanem. Takie ćwiczenia przygotują ciało i pobudzą mięśnie do pracy. Życzymy przyjemnych i bezbolesnych pobudek!