Jak urządzić łazienkę przyjazną dla osób niepełnosprawnych

wystroj lazienki

Łazienka przystosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych powinna gwarantować im swobodne poruszanie się oraz możliwość samodzielnego korzystania z pomieszczenia. Na rynku istnieje coraz więcej rozwiązań sanitarnych dostosowanych do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi. Radzimy, jakie urządzić łazienkę bez barier.

Swoboda manewru

Wymiary pomieszczenia to podstawowy parametr, którym należy  kierować się przy aranżacji łazienki dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia manewrowa dla wózka powinna zawierać się w kole o średnicy minimum 150 cm, dzięki czemu osoby na wózku mają możliwość swobodnego obrotu o 360°. Dla uzyskania większej przestrzeni warto połączyć ze sobą toaletę i łazienkę – zniweluje to dystans i barierę w postaci dodatkowych progów do pokonania. Co ważne – szerokość wejść nie powinna być mniejsza niż 90 cm, a drzwi nie powinny otwierać się do wewnątrz. Zalecane jest rozmieszczenie sprzętów tak, by umożliwiały swobodne poruszanie się osobie korzystającej z wózka inwalidzkiego, kul lub chodzika. Już na etapie projektowania warto uwzględnić także odpowiedni rodzaj posadzki antypoślizgowej, z punktami orientacyjnymi dla osób niewidomych.

Praktyczne rozwiązania

Wiedza o potrzebach osób niepełnosprawnych i starszych pozwala zaprojektować pomieszczenie sanitarne o szerokiej dostępności i wysokiej funkcjonalności.

Właściwy dobór i montaż urządzeń sanitarnych warunkuje możliwość samodzielnego korzystania z łazienki. Takim rozwiązaniem jest m.in. odpowiedni stelaż z systemem spłukującym, dedykowany osobom starszym i niepełnosprawnym, współpracujący z elektrycznym mechanizmem spłukującym. Stelaż przystosowane są do zamocowania poręczy i uchwytów. Idea układu jest bardzo prosta. Umieszczona w stelażu spłuczka podtynkowa może być uruchamiana elektronicznie, za pomocą przycisku elektrycznego, montowanego na poręczy w wersji przewodowej lub bezprzewodowej – radzi Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.

Niezwykle ważną kwestią jest wysokość, na jakiej zawieszone zostaną sanitariaty. W przypadku miski toaletowej powinna być ona dostosowana do wózka – czyli 48 cm. Dłuższa, podwyższona miska ustępowa ułatwi transfer z wózka inwalidzkiego oraz zapewni pomoc w podnoszeniu się.

Płaska i głęboka umywalka, z wyprofilowaniem dla podparcia przedramion, to gwarancja komfortu dla użytkowników. Należy ją instalować niżej niż standardowa wysokość i wyposażyć w baterię z dłuższym ramieniem. Łazienka musi być wyposażona w poręcze stałe, uchylne lub nakładane, które służą do podciągania i asekuracji. Ich dobór zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia. Normą jest umieszczenie 2 poręczy obok miski toaletowej i 2 obok umywalki. Dodatkowo zalecany jest montaż lustra uchylnego, tak by osoba niepełnosprawna mogła regulować kąt jego nachylenia.

Strefa kąpielowa – strefa bezpieczeństwa

Kabina prysznicowa jest dla osób starszych i niepełnosprawnych odpowiednim wyborem gwarantującym komfort i wygodę użytkowania. Prysznic to rozwiązanie, które w większym stopniu spełni wymogi bezpieczeństwa. O funkcjonalności punktu natryskowego w dużej mierze decyduje dobór odpowiedniego brodzika. Na rynku dostępne są specjalne, bardzo płytkie brodziki o głębokości 2 cm, wykonane ze stali nierdzewnej lub akrylu, o antypoślizgowej powierzchni.

Pamiętajmy, że punkt natryskowy to nie tylko standardowa, zabudowana kabina prysznicowa, ale także takie rozwiązania jak kabiny „walk-in”, zalecane przy projektowaniu łazienek przyjaznych osobom niepełnosprawnym czy starszym. Kabiny te wykonane są z przeszklonych ścian, które montowane są bezpośrednio w posadzce z odpływem liniowym, co w efekcie nie wymaga montażu klasycznego brodzika. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest większa powierzchnia użytkowa, zrównany z płaszczyzną podłogi odpływ stanowiska prysznicowego, brak drzwi, spadków, progów, śliskich nawierzchni. Pamiętajmy, że jeżeli użytkownik porusza się na wózku, kabina musi mieć odpowiednie, nieograniczające swobodę ruchów wymiary. Poręcze i siedziska prysznicowe należą do standardowego wyposażenia punktu prysznicowego – radzi Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.

Już na etapie projektowania łazienki warto zastanowić się organizacją przestrzeni oraz doborem urządzeń sanitarnych. Pamiętajmy, że warunkuje to możliwość samodzielnego korzystania z pomieszczenia sanitarnego przez osoby niepełnosprawne.