Jaki materiał na balustradę balkonową?

balkon

Ażurowe zabezpieczenie balkonu o funkcji ozdobnej, czyli popularna balustrada balkonowa to nieodzowny element konstrukcyjny domów jednorodzinnych i wielu tradycyjnych bloków. W zależności od stylu aranżacji takiego obiektu do budowy balustrad wykorzystuje się elementy metalowe, na przykład płaskowniki i rurki nierdzewne, betonowe lub drewniane. Każdy z tego typu materiałów ma określone właściwości, zalety i wady. Który z nich wybrać?

Balustrady metalowe

Najpopularniejszym i jednym z najtrwalszych rozwiązań jest przygotowanie ażurowych balustrad z rurek nierdzewnych, stalowych profili, kątowników i płaskowników. Balkonowa balustrada przygotowana z tego typu elementów jest nie tylko lekka i wytrzymała, ale i wyjątkowo estetyczna. Warto pamiętać, że metalowe elementy ocynkowane lub wykonane z tzw. kwasówki są niepodatne na korozję, w związku z czym mogą być wystawiane na bezpośrednie działanie czynników środowiskowych. Rurki nierdzewne i inne stalowe elementy konstrukcyjne wykorzystane do przygotowania ozdobnej balustrady balkonowej nie muszą być zabezpieczane dodatkową powłoką antykorozyjną, co bez wątpienia wpływa na estetykę i komfort użytkowania. Brak dodatkowej powłoki z farby oznacza zero problemów w przyszłości – brak problemów z łuszczeniem się farby, koniecznością szlifowania barierek i ich ponownego malowania.

Balustrady kamienne, betonowe i drewniane

O ile podstawowym materiałem wykorzystywanym do budowy współczesnych balustrad balkonowych są profile, płaskowniki i rurki nierdzewne, o tyle w dawnych czasach zdecydowanie częściej budowano je z drewna, a w najbardziej reprezentacyjnych obiektach z kamienia, ewentualnie betonu. Współcześnie drewniane balustrady powstają niemal wyłącznie w obiektach zabytkowych lub na takie stylizowanych, o konstrukcji w pełni lub częściowo drewnianej. Balustrady drewniane mogą być niezwykle atrakcyjne, ale ze względu na małą wytrzymałość drewna, zdecydowanie częściej wykorzystuje się je we wnętrzach, na przykład do zabezpieczania schodów drewnianych, niż na zewnątrz, gdzie dość szybko się niszczą i trzeba je stale odnawiać. Balustrada bazująca na rurkach nierdzewnych jest pod tym względem zdecydowanie trwalsza.

Zdecydowanie najtrwalszym rozwiązaniem są balustrady kamienne, ewentualnie betonowe. Z takimi balustradami możemy spotkać się w dworkach i luksusowych, dużych domach jednorodzinnych. Wadą takiego rozwiązania jest duży ciężar balustrad i ich wysoka cena. Balustrada kamienna jest zdecydowanie droższa niż metalowa, nawet gdy jej bazą są nierdzewne rury i profile wykonane z wysokogatunkowej stali.