Jakie iglaste krzewy ozdobne można kupić w szkółkach krzewów i drzew?

krzewy do ogrodu

krzewy do ogroduKiedy myślimy o ozdobnych krzewach iglastych, nasze myśli nieodłącznie kierują się w stronę klasycznych roślin takich jak choinka czy świerk. Jednak oferta szkółek krzewów i drzew jest o wiele bogatsza. Warto poznać różnorodność dostępnych gatunków i odmian, aby móc wybrać te najlepiej pasujące do naszego ogrodu, tarasu czy balkonu.

Cisy i jałowce – alternatywa dla tych, którzy szukają oryginalnych roślin

Wśród iglastych krzewów ozdobnych szczególnym uznaniem cieszą się także cisy (Taxus baccata), które nie tylko zachwycają swoim zimozielonym ulistnieniem, ale również jadalnymi czerwonymi owocami. Przykładem może być odmiana 'Fastigiata Aurea’ o żółtych pędach i słupkowatym pokroju. Jałowce (Juniperus) to kolejna grupa roślin oferowanych przez szkółki krzewów iglastych. Ich zaletą jest duża różnorodność kształtów i kolorów – od wysokich drzewiastych jałowców, przez płaskorozłożyste krzewy, aż po niemal pełzające odmiany płożące. Warto zwrócić uwagę na jałowiec skalny (Juniperus scopulorum) o modrakowym ulistnieniu czy sosnowiec 'Blue Star’ o barwie niebiesko-szarej.

Choiny, cyprysiki i tuje – trójca, które warto znać

Choiny (Tsuga) to mało znane w Polsce iglaste krzewy ozdobne, lecz o wiele wdzięku. Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) zachwyca niezwykle delikatnym ulistnieniem przypominającym koronkę oraz pięknymi jasnozielonymi pędami. To roślina, która sprawdzi się na stanowiskach półcienistych. Cyprysiki (Chamaecyparis) to bardzo atrakcyjne krzewy o różnorodnych formach i kolorach liści. Na uwagę zasługuje cyprysik lawsona 'Stewartii’ o wyjątkowo gęstym i zwartym pokroju oraz ochronie przed mrozem. Nie można zapomnieć także o tujach (Thuja), których odmiany takie jak 'Smaragd’ czy 'Brabant’ cieszą się ogromnym uznaniem w polskich ogrodach dzięki swoim tworom żywopłotów i wysokim walorom dekoracyjnym.

Zakup iglastych krzewów ozdobnych w szkółkach krzewów iglastych to świetne rozwiązanie dla każdego, kto pragnie stworzyć piękny, zielony zakątek na swojej działce, tarasie czy balkonie. Bogactwo dostępnych gatunków i odmian pozwala na elastyczne projektowanie kompozycji roślinnych, które będą zachwycać zarówno kształtem, jak i barwą przez cały rok.