Letni wypoczynek na balkonie – jak zaaranżować tę przestrzeń w stylu śródziemnomorskim?

wypoczynek na balkonie

wypoczynek na balkonie

 

Latem, gdy temperatury na to pozwalają, staramy się spędzać na powietrzu jak najwięcej czasu. Często naturalnie przedłużamy swoje domy czy mieszkania, wykorzystując dodatkową przestrzeń, którą są balkony i tarasy. Jak zaaranżować ją, aby stworzyć klimat rodem z krajów śródziemnomorskich? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Czym się charakteryzuje styl śródziemnomorski?

Styl śródziemnomorski to połączenie inspiracji zebranych z krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego, czyli Włoch, Grecji, Francji czy Hiszpanii. Do jego całokształtu swoją cegiełkę dokłada również Turcja i Egipt, dlatego ten nurt jest bardzo lekki, wakacyjny i zarazem kolorowy. Jednocześnie stwarza idealne warunki do odpoczynku. We wnętrzach urządzonych w tym klimacie, cały rok można czuć się, jak na wakacjach. Wszystko dzięki ciepłej i przytulnej atmosferze, którą czuć już od przekroczenia progu.

Wnętrza i przestrzenie zaprojektowane w klimacie śródziemnomorskim, powinny przywodzić na myśl południowe, ciepłe powietrze i beztroskę. Ten styl jest przede wszystkim przestronny, eklektyczny i ponadczasowy. Miłuje się w naturalnych materiałach, dużych przestrzeniach i „zbędnych bibelotach”.

W tym nurcie mile widziane są jasne, stonowane barwy, drewniane elementy, kolorowe obrazy i dywany – uroku dodają bowiem dodatki i to one są w dużej mierze odpowiedzialne za ten wakacyjny vibe (np. ludowa ceramika czy duże, gliniane donice). Styl śródziemnomorski w dużej mierze czerpie także inspirację z tradycji regionów, z których się wywodzi. Dlatego też często spotykamy w nich marmury, zaokrąglone okna czy majestatyczne kolumny.

Skoro wiemy, jakimi zasadami rządzi się styl skandynawski, możemy zacząć urządzać balkon. Zanim jednak zaczniemy, trzeba zrobić zakupy. Musimy dobrze przemyśleć zarówno kwestię ochrony przed słońcem, jak i zachowaniem prywatności podczas odpoczynku.

Markizy balkonowe

Jeśli byłeś na wakacjach w kraju nad Morzem Śródziemnym, z pewnością rzuciły Ci się w oczy osłony balkonowe utrzymane w konkretnym stylu. Mowa oczywiście o markizach balkonowych, których zadaniem jest ochrona wnętrz przed nagrzewaniem się, mebli tarasowych przed blaknięciem i jednocześnie stworzenie odpowiedniej atmosfery do wypoczynku na balkonie. Wyprodukowano je z myślą o właścicielach niewielkich balkonów, choć potrafią one osiągać aż 4 metry.

oslona balkonowa

Źródło: Adobe Stock

Markizy balkonowe występują w szerokiej palecie kolorów. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na jakość materiału – powinien on być wyprodukowany z poliestru, który odbija prawie 90% promieni słonecznych. Poszycie często zakończone jest ozdobną falbanką, co sprawia, że ta osłona nie tylko ułatwia nam relaks, lecz także jest udaną dekoracją. Co odróżnia ten model od żagla lub parasola przeciwsłonecznego? Możliwość zmiany nachylenia tkaniny za pomocą korbki (np. wraz ze zmianą położenia słońca) o nawet 90 stopni.

Maty balkonowe

Mata balkonowa w paski imitująca drewno bambusa czy sztuczny żywopłot to strzał w dziesiątkę! Tego rodzaju osłona jest bardzo prosta w montażu. Z łatwością umieścisz ją na ogrodzeniu czy balustradzie. Dodatkowo jest ekologiczna, ekonomiczna i w zasadzie bezobsługowa. Choć może wyglądać jak prawdziwa roślina, nie wymaga podlewania czy podcinania (w przypadku maty imitującej np. żywopłot) , czy dodatkowej konserwacji. Tego typu płotek charakteryzuje się odpornością na warunki atmosferyczne i dlatego może pozostać na zewnątrz nawet podczas zimy. Dzięki szerokiej ofercie wzorów i rozmiarów pasował będzie do wielu balustrad, płotów lub ogrodzeń.

Jaką rolę odgrywa mata balkonowa? Pomaga stworzyć piękną i przede wszystkim wygodną przestrzeń, jednocześnie chowając ją przed wzrokiem sąsiadów czy wiatrem. To idealne dopełnienie aranżacji, w której za ochronę przed deszczem odpowiada markiza. Sprawdzi się nie tylko w mieszkaniach prywatnych, lecz także przedszkolach czy restauracjach.

Montaż mat i markiz balkonowych może w kilkanaście minut zmienić balkon nie do poznania. O stylu aranżacji decydują w dużej mierze dodatki – osłony, meble, kwiaty czy ozdobne donice. Styl śródziemnomorski to najlepszy wybór, jeśli chcesz poczuć się jak na wakacjach, za każdym razem, gdy wychodzisz na własny balkon.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.