Mały ale funkcjonalny – salon w bloku

salon

Urządzenie małego salonu to nie lada wyzwanie. To pomieszczenie zwykle musi pełnić wiele funkcji – musi znaleźć się tam miejsce na kącik telewizyjny czy meble wypoczynkowe. Jeśli zastanawiasz się jak urządzić mały salon zdecyduj się na proste style, które nie lubią przepychu. Idealnie sprawdzi się ciepły styl skandynawski lub surowy styl industrialny. Do małych przestrzeni, w tym również do salonu, będzie pasował styl japandi – czyli połączenie elementów skandynawskiego i japońskiego designu.

Otwarta przestrzeń

Przy aranżacji salonu fundamentalne znaczenie ma rozplanowanie rozkładu pomieszczenia Ponadto, ważna jest przestrzeń i zachowanie niezbędnych odstępów, aby swobodnie móc się poruszać. Zatem najlepszym rozwiązaniem, kiedy mamy mały salon, jest po prostu połączenie go z kuchnią lub jadalnią. Tak otwarte przestrzenie dają wiele możliwości, a co najważniejsze są obecnie bardzo popularne. Więc jeśli mamy możliwość połączenia tych dwóch pomieszczeń w jedno, warto się nad tym zastanowić. W przypadku, kiedy nie możemy sobie na to pozwolić wystarczy zadbać o swobodny dostęp do okna czy balkonu.

Umeblowanie

Do małego salonu wybieramy meble niskie o podobnej wysokości, aby uzyskać optycznie uporządkowaną przestrzeń. Sprawdzą się modele wielofunkcyjne, czyli pufy ze schowkiem czy stoliki z szufladami. Jeśli chodzi o design i kolorystykę najlepsze meble do małego salonu to te z gładkimi frontami i bez zbędnych dekoracji w jasnych kolorach – bieli, pastelach, naturalnych odcieniach drewna.

A co z sofą?

Kanapa jest najważniejszym elementem salonu, czy to małego czy dużego – musi się w nim znaleźć. Ale jaką kanapę wybrać do małego salonu? Może zacznijmy od tego, czego nie wybierać. Największym błędem, jaki można popełnić to wybrać narożnik. Dlaczego? Ponieważ przytłoczy on całe wnętrze. Najlepiej sprawdzi się tutaj kanapa modułowa lub dwuosobowa. Kolor, w przeciwieństwie do mebli, może być tutaj odważny – taki, który przyciągnie wzrok i będzie główną ozdobą, np. czerń, pomarańcz, czerwień, fiolet.

Jak urządzić mały salon w bloku?

Najlepszy pomysł na salon w bloku to jasne kolory ścian i mebli. Połyskujące, a nawet lustrzane fronty. Jednolita podłoga, która nada lekkości. Lustra, które optycznie powiększą pomieszczenie. Wielofunkcyjne niskie meble o prostych formach. Dwuosobowa lub modułowa sofa. Oszczędność w dekoracjach. Duża ilość światła.

Jak widzisz salon o małym metrażu może być stylowy, ale też funkcjonalny. Wystarczy dobrze rozplanować przestrzeń i zastosować zabiegi, które optycznie powiększą pomieszczenie.