Materiał na zasłony — jak wybrać najlepszy?

Wybór materiału na zasłony będzie warunkował nie tylko estetykę pomieszczenia, ale także jego funkcjonalność. Poszczególne tkaniny różnią się między sobą grubością splotu, odpornością na zagniecenia, a przede wszystkim przepuszczalnością światła. Wszystkie te elementy należy uwzględnić, decydując się na konkretne rozwiązanie. Jak wybrać najlepszy materiał na zasłony? Podpowiadamy. 

Rodzaje materiałów na zasłony

Wśród rodzajów tkanin stosowanych jako materiał na zasłony wymienia się m.in. aksamit, który może być wykonany z jedwabiu lub bawełny. Z kolei tafta to sztywna tkanina podobnie jak żakard. We wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym na zasłony często wybiera się jutę, czyli szorstki materiał z włókien roślinnych. Z kolei woal jest delikatny i cienki podobnie jak szyfon i tiul. Na zasłony wykorzystuje się także velvet i blackout.

Czym się kierować przy wyborze materiału na zasłony?

Wybierając materiał na zasłony, należy określić swoje wymagania wobec takiej tkaniny. Czy ma ona całkowicie zaciemniać wnętrze, czy też powinna być półprzepuszczalna? Jeżeli szukamy zasłony na przykład do sypialni w której chcemy, aby panowała ciemność, wówczas warto wybrać blackout.

To tkanina, która charakteryzuje się nieprzepuszczalnością światła słonecznego na bardzo wysokim poziomie. Do takich pomieszczeń sprawdzi się także żakard, który także doskonale blokuje promienie słoneczne, a do tego ma skomplikowany splot i wzór niewymagający prasowania.

Do salonów zazwyczaj wybierane są materiały, które wykonane są z lekkich przepuszczających światło tkanin takich jak woal czy tiul. Dzięki temu nie przytłaczają wnętrza i dodatkowo dodają mu elegancji. Świetnie sprawdzą się także we wnętrzach, gdzie okna są od północy lub zachodu, do których dociera niewiele światła.

Wybór materiału na zasłony powinien być uzależniony od rodzaju pomieszczenia i efektu jaki chcemy w nim uzyskać. Warto wziąć pod uwagę także kolorystykę tkaniny, a także jej grubość i rodzaj splotu, ponieważ może mieć to wpływ na łatwość jej pielęgnacji.