Najlepsza podłoga do salonu – luksus sam w sobie

wybor podlogi do salonu

Wielu ludzi pragnie urządzić elegancki i stylowy salon. Nic dziwnego, gdyż jest to miejsce, w którym pragniemy zapomnieć o codziennym stresie, spotkać się ze znajomymi, czy po prostu odpocząć. Musi być zarówno funkcjonalny jak i przytulny. To nie lada wyzwanie urządzić taki salon! Jednym z elementów, który wpływa na wystrój salonu jest podłoga.

Jaka podłoga do salonu?

Jaka podłoga do salonu będzie najlepsza? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć, bo wpływa na to wiele czynników, np. budżet, styl wnętrza czy upodobania. W salonach spotykamy podłogi z litych desek, drewniane, panele winylowe lub podłogowe, płytki ceramiczne oraz parkiety. Wybierając drewno zdecydowanie wniesiemy odrobinę ciepła do pomieszczenia, decydując się na płytki czy nawet beton (we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym) podkreślimy surowość pokoju.

Luksus i klasa sama w sobie

Jak wiemy nowoczesne podłogi do salonu mogą zostać wykonane z różnych materiałów, niemniej jednak najbardziej luksusowy pozostaje parkiet. Jest ponadczasowy a co za tym idzie zawsze prezentuje się pięknie. Naturalny parkiet będzie idealnym dopełnieniem eleganckich salonów, a co najważniejsze charakteryzuje się wysoką żywotnością i dużym komfortem użytkowania. Ponieważ parkiet układa się dużo ciężej niż zwykłe panele, wymaga większych nakładów finansowych oraz doświadczonego fachowca. Parkiet układa się w różne wzory – najczęściej jest to jodełka, ale może to być także cegiełka bądź szachownica – wszystko zależy od preferencji właściciela salonu.

Parkiet tradycyjny

Klepki w tym parkiecie posiadają wypusty oraz pióra. Dzięki temu gwarantują dobrą izolację akustyczną oraz umożliwiają idealne połączenie. Co ważne parkiet tradycyjny można ułożyć z każdego rodzaju drewna, co daje duże możliwości kolorystyczne.

Parkiet lamelowy

Lamparkiet to lite drewno, które posiada gładkie krawędzie bez wypustów oraz piór. Parkiet lamelowy układa się na styk. Jest dużo tańszy od parkietu tradycyjnego ze względu na to, że nie jest tak odporny na uszkodzenia jak ten pierwszy.

Parkiet mozaikowy

Klepki w tym rodzaju parkietu są znacznie mniejsze w porównaniu do dwóch omawianych powyżej i przykleja się je klejem do parkietu, płyty lub siatki. Najpopularniejsze wzory parkietu mozaikowego to jodełka, cegiełka lub szachownica.

Jaki parkiet do małego salonu, a jaki do tego o większym metrażu?

W małych salonach sprawdzi się podłoga o jednakowej tonacji lub ułożona w delikatny wzór. W przypadku dużych przestrzeni można zaszaleć z kolorystyką i wzorami, można łączyć ze sobą różnorodne kolory i tworzyć z nich ogromne wzory.