Oświetlenie sufitowe – czym się kierować przy jego wyborze?

lampy sufitowe

Rola oświetlenia sufitowego jest ogromnie ważna, bez względu na to, o którym pomieszczeniu mówimy. Stanowi w nim podstawowe źródło światła, ale nie bez znaczenia pozostaje także jego funkcja ozdobna. Stawiając na odpowiednie modele możemy z powodzeniem nadać wnętrzu charakteru. Jakie czynniki wziąć więc pod uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Bardzo trudno wyobrazić sobie wnętrze bez oświetlenia sufitowego, bez względu na to czy znajduje się ono w mieszkaniu, domu jednorodzinnym czy też biurze. Jest ono nie tylko bardzo dobrym rozwiązaniem pod względem funkcjonalnym, ale także aranżacyjnym. Z powodzeniem oświetla pomieszczenie po zmroku, ale także może stać się przysłowiową dekoracyjną wisienką na torcie. Nic dziwnego, że projektanci prześcigają się w propozycjach, które muszą wpisać się w gusta coraz bardziej wymagających amatorów dobrego designu. Jak więc w gąszczu propozycji rynkowych znaleźć oświetlenie spełniające nasze potrzeby i oczekiwania?

Planowanie oświetlenia sufitowego

Jednym z najważniejszych czynników jakie należy wziąć pod uwagę planując rozmieszczenia oświetlenia na suficie jest budżet, jakim dysponujemy. Takie działanie bardzo pomoże nam zawęzić zakres rozwiązań, na które możemy sobie pozwolić. Kolejna istotna kwestia, to metraż pomieszczenia, jak również w nim okien oraz mebli. Bardzo ważne jest to, aby główne źródło światła znajdowało się w centralnym punkcje danego wnętrza. Nie bez znaczenia pozostaje także to czy planujemy wprowadzić do niego lampy pomocnicze, a jeśli tak, to gdzie konkretnie będą się one znajdować. Kolejna istotna kwestia, to barwa światła czyli wybór żarówek. Do wyboru mamy między innymi bardzo popularne halogeny, świetlówki oraz lampy LED. Stawiając na ostatnie mamy do czynienia z neutralną barwą oraz dużymi oszczędnościami energii elektrycznej.

Dopasowanie oświetlenia do stylu wnętrza

Oprócz funkcji praktycznych oświetlenie pełni także rolę dekoracyjną, więc ukłon w kierunku spójności aranżacji jest konieczny na drodze do wyboru odpowiedniego źródła światła we wnętrzu. W przypadku oświetlenia sufitowego jest to szczególnie istotne z uwagi na to, że ono jako pierwsze rzuca się w oczy po wejściu do pomieszczenia. Warto więc zwrócić uwagę zarówno na jego dopasowanie kolorystyczne, jaki te pod względem stylu.

Bezpiecznym rozwiązaniem będzie dążenie do spójności kompozycji aranżacyjnej, jednak dla miłośników nieszablonowego podejścia do tematu designu z pewnością przypadnie do gustu postawienie na oświetlenie, które będzie dawało wnętrzu zacięcia, podkreśli jego charakter, albo wręcz mu go nada. Takie działanie może przełamać skandynawski minimalizm, wpisać się w założenia eklektycznego podejścia do tematu aranżacji. Przełamanie konwencji może także wpisać się w chęć ocieplenia surowych industrialnych przestrzeni, pełnych betonu, cegły i czarnych dodatków. Nie jest to jednak konieczne, jeśli zagramy odpowiednią barwą światła. Bardzo dobrze w rolę współgrania ze stylem wnętrza, jak i stania się jego głównym akcentem dekoracyjnym wpisują się m.in. Labra lampy, które oprócz różnorodnych modeli charakteryzują się wysoką jakością wykonania.