Czy warto postawić na płytki imitujące drewno?

plytki do pomieszczen

Drewno jest bardzo uniwersalnym a zarazem eleganckim materiałem, który wygląda świetnie w każdym pomieszczeniu. Nie bez powodu tak często wykorzystywane jest w dekoracji wnętrz. Taka podłoga jest elegancka i piękna, ale bywa kłopotliwa przez swoją delikatność i dość niską odporność na wilgoć oraz wodę. Na ratunek przychodzą płytki imitujące drewno.

Wady i zalety płytek imitujących drewno

Jeśli chodzi o zalety płytki podłogowe imitujące drewno mają wszystkie zalety płytek ceramicznych. W porównaniu do parkietu czy paneli kafelki cechują się większą wytrzymałością. Są bardziej odporne na działanie wilgoci, zarysowania i inne mechaniczne uszkodzenia. Łatwiej je też utrzymać w czystości. Jeśli posiadamy podłogę z naturalnego drewna musimy systematycznie ją wycierać, aby przypadkiem drobny piasek nie spowodował zarysowań. Ponadto do czyszczenia należy używać specjalnych detergentów i uważać na nadmiar wody. Natomiast jeśli podłoga jest wyłożona płytkami drewnopodobnymi, nie musimy zwracać uwagi na powyższe zabiegi. Kolejna sprawa dotyczy ogrzewania podłogowego. Jak wiadomo naturalne drewno izoluje przepływ ciepła, więc w takim przypadku efektowniejsze okażą się właśnie płytki drewnopodobne. Naturalne deski, parkiet wiążą się z dość wysokim kosztem, dlatego kolejną zaletą płytek imitujących drewno jest ich niska cena.

Trzeba zaznaczyć, że dopiero po bliższym przyjrzeniu się jesteśmy w stanie zauważyć różnicę między naturalną podłogą a płytkami drewnopodobnymi.

Dla osób, które preferują materiały pochodzenia naturalnego minusem będzie to, że taka płytka to tylko imitacja prawdziwego drewna. Choć producenci dwoją się i troją, by jak najwierniej odwzorować rysunek drewna, płytka pozostanie płytką.

Co więcej, niektóre rodzaje płytek drewnopodobnych mogą okazać się bardzo śliskie, w szczególności, kiedy dostanie się na nie woda. Zaleca się zatem wybór matowych i antypoślizgowych opcji w przypadku podłogi w łazience.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się płytki drewnopodobne?

Do niedawna płytki drewnopodobne sprawdzały się w kuchniach oraz łazienkach, czyli w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Dziś w nowoczesnych wnętrzach można spotkać je w salonach, a nawet w sypialniach. Co więcej, możemy je również zastosować do dekoracji ścian. Takie płytki można ułożyć też w przedpokoju.

Płytki drewnopodobne to świetna alternatywa, jeśli marzysz o wnętrzu w naturalnym stylu, a wiesz, że nie sprawdziłoby się tam prawdziwe drewno. Więc jeśli nie przeszkadza ci fakt, że wykonane są ze sztucznego materiału, możesz śmiało zastosować je w sowim mieszkaniu.