Jak dobrać karnisz do wnętrza?

karnisz

Choć moda na aranżacje okienne zmienia się z sezonu na sezon, warto wiedzieć jaki karnisz do kuchni, do salonu, czy sypialni wybrać. Mimo że obecnie popularne są żaluzje a karnisze kojarzone są ze stylistyką tradycyjną, to nie da się ukryć, że zasłony i firany w doskonały sposób potrafią odmienić wystrój całego wnętrza.

Jeśli zastanawiasz się, jaki karnisz wybrać do swojego wnętrza, zapoznaj się z poniższą listą.

Karnisz drewniany oraz metalowy

Drewniany karnisz świetnie podkreśli wnętrze klasyczne – szczególnie pięknie będzie się prezentował w połączeniu z lekką, białą firaną. Do rustykalnej przestrzeni warto wybrać karnisz w ciemniejszej kolorystyce. Sprawdzi się także we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim, ocieplając tym samym pokój. Drewniane modele posiadają jeszcze jedną istotną zaletę, a jest nią ciche przesuwanie materiału.

Metalowe karnisze są bardzo popularne. Dają najwięcej możliwości aranżacyjnych poprzez dobór różnorodnych końcówek, jak i kolorów. Są wytrzymałe, więc można zawiesić na nich ciężką zasłonę. Niestety ten rodzaj karniszy jest głośny w użytkowaniu.

Linkowe oraz szynowe

Karnisze linkowe przeznaczone są do lekkich tkanin, gdyż firany umieszczane są tutaj na cienkiej lince. Zdecydowanie najlepiej wpasują się w minimalistyczny styl wnętrz.

Z kolei karnisze szynowe to takie, w których firany mocowane są za pomocą specjalnych uchwytów lub żabek. Będą świetnym rozwiązaniem w przypadku dużych okien, a szczególnie narożnych, ponieważ kształt tego karnisza można dopasować do kształtu okna.

Karnisz elektryczne

To nowoczesne i bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala na sterowanie zasłonami lub firanami za pomocą pilota lub przycisku, który umieszczany jest na ścianie. Karnisz elektrycznym sprawdzi się w dużych pokojach dziennych lub w salach konferencyjnych.

Karnisz podwójny i pojedynczy

Karnisz podwójny umożliwia jednocześnie zamocowanie firanki i zasłony. Sprawdzi się nie tylko w pomieszczeniach o tradycyjnym wystroju. Jeśli zastanawiasz się jaki karnisz do salonu wybrać, ten podwójny będzie strzałem w dziesiątkę.

Z kolei pojedynczy swoje zastosowanie odnajduje w nowoczesnych wnętrzach, w których możemy zdecydować się tylko na firanę lub tylko na zasłonę.

Podsumowując, wybierając karnisz do kuchni zdecyduj się na prosty model, by nie przytłoczyć pomieszczenia. Warto również zrezygnować z karnisza drewnianego, gdyż kuchnia narażona jest na działanie wilgoci. W sypialni sprawdzą się cienkie karnisze dopasowany do koloru mebli i klamek. W przypadku salonu mamy nieograniczony wybór, warto jednak zwrócić uwagę, aby był to wytrzymały model, by mógł udźwignąć ciężkie zasłony.