Hit wnętrzarski – gustowny styl japandi

Spis treści

Podczas urządzania czy remontu mieszkania większość ludzi nie wybiera określonego stylu do aranżacji wnętrza, albo po prostu łączy ze sobą elementy dwóch lub trzech styli, które do siebie pasują. Poniżej przedstawiamy najmodniejszy w tym roku styl wnętrzarski – styl japandi. Idealny dla tych, którzy nie chcą tworzyć wnętrza trzymając się zasad jednego stylu.

Japandi. Brzmi dość dziwnie, prawda? Co w ogóle oznacza japandi? Japandi to sposób aranżacji wnętrza, który łączy dwa popularne style skandynawski oraz japoński. Dlatego też jego nazwa pochodzi od słów Japanese oraz scandi.

Aranżacje w stylu skandynawskim podporządkowane są zasadom hygge – podejściu, które bazuje na spokoju, zachowaniu dystansu, byciu blisko natury, czy spędzaniu wspólnego czasu. W stylu japońskim również ważne jest zachowanie spokoju oraz porządku. Kolorystyka oscyluje wokół barw kojarzących się z naturą oraz ziemią a dodatki ograniczone są do minimum. Styl ten opiera się na filozofii ikigai, która odwołuje się do poszukiwania szczęścia i korzystania z dobrodziejstw przyrody.

Oba te style charakteryzują się harmonią, prostotą oraz minimalizmem, dlatego też we wnętrzach w stylu japandi królują przedmioty o prostych liniach i formach.

Jak wyglądają wnętrza w stylu japandi?

Pozornie zimna Skandynawia i orientalna Japonia stanowią mieszankę wybuchową. Okazuje się jednak, że minimalistyczny i prosty styl skandynawski w połączeniu ze stylem japońskim tworzą zachwycający efekt. Tym, którym skandynawski styl wydaje się zbyt chłodny, z pewnością do gustu przypadnie japandi, czyli funkcjonalny minimalizm wzbogacony o bliskość natury i ciepło – tak o stylu japandi wypowiada się Magdalena Wałdoch.

Funkcjonalność oraz komfort opisują wnętrza w stylu japandi. Takie pomieszczenie ma być oazą spokoju, dlatego radzi się, aby w kolorystyce ograniczyć się do trzech stonowanych kolorów, które inspirowane są naturze, czyli będą to beże, biele, szarości. Dekoracyjna ceramika oraz elementy roślinne w donicach lub wazonach – te dodatki dopełnią wnętrze. Przyroda gra tutaj pierwsze skrzypce. Dlatego drewno, bawełna, len również świetnie sprawdzą się w formie dodatków. Jednak zbędne jest tutaj szukanie krzykliwych dekoracji.

W pomieszczeniu w stylu japandi istotna jest przestrzeń oraz naturalne światło, które z kolei wprowadzi przytulny klimat i poprawi nastrój domowników.

Podsumowując, kluczowymi elementami stylu japani jest umiar, naturalne materiały (przede wszystkim drewno, len, bawełna, papier), oraz kolory ziemi (zielenie, beże, brązy, odcienie niebieskiego).

Powiązane artykuły