Oszczędzająca wodę armatura łazienkowa

wystroj lazienki

Dużo mówi się o tym, że na za jakiś czas doświadczymy suszy na świecie. Dlatego ludzie zastanawiają się, jak zaoszczędzić wodę i szukają sposobów na rozsądne z niej korzystanie. To może być zbawienne dla środowiska, ale również dla naszego portfela. Szacuje się, że najwięcej wody zużywa się w łazience. Dlatego wybierając baterie łazienkowe, wybierajmy te oszczędzające wodę.

Baterie łazienkowe są używane wielokrotnie każdego dnia, czy to podczas mycia rąk, zębów, czy podczas golenia. Każda bateria ma określoną klasę ekologiczną – literą „Z” oznaczane są baterie, które zużywają najmniej wody, natomiast te z literka „D” zużywają tej wody najwięcej.

Jakie baterie łazienkowe wybrać?

Przy wyborze armatury łazienkowej powinniśmy kierować się nie tylko jej wyglądem, ale również funkcjonalnością. Zaleca się kupowanie baterii umywalkowej z klasą „Z” lub „A”. Jeżeli zależy nam na jak najmniejszym zużyć wody, zrezygnujmy z baterii z dwoma kurkami. Są one nieekonomiczne, ponieważ zanim ustawimy odpowiednią temperaturę zmarnujemy naprawdę dużą ilość wody. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie bateria jednouchwytowa – tutaj jednorazowym ruchem puścimy wodę o preferowanej przez nas temperaturze.

Perlator

Jak zmniejszyć użycie wody? Oprócz rozsądnego korzystania warto sprawdzić, czy bateria łazienkowa, jaką jesteśmy zainteresowani posiada perlator. A co to jest perlator? Każda ekologiczna bateria łazienkowa posiada siateczkę o drobnych oczkach, która umiejscowiona jest na końcu wylewki. Jej zadaniem jest napowietrzanie wypływającego strumienia powietrza, co zmniejsza zużycie wody. Pomaga to również zwiększyć ciśnienie wody, więc wydaje się nam, że mamy mocniejszy strumień.

Elektroniczny sensor

Dość częstym rozwiązaniem jest elektroniczny sensor służy do sterowania wypływu wody z kranu. Takie bezdotykowe baterie są higieniczne, ale pozwalają także na zmniejszenie użycia wody aż o połowę. Woda płynie z kranu tylko wtedy, gdy położymy pod nią dłonie.

Ogranicznik przepływu wody

Coraz częściej w armaturze można spotkać mechanizm, który jest w stanie zmienić proporcje wody zimnej oraz gorącej, dzięki czemu obniża się maksymalną temperaturę wody.

Prysznic i wanna

Podczas kąpieli znaczącą ilość wody, dlatego powinniśmy zdecydować się na zamontowanie w tych miejscach ekologicznej baterii natryskowej oraz wannowej. Armatura do wanny lub prysznica powinna zostać oznaczona klasą „B”, „C” lub „D”.

Nie ważne czy to będzie złota czy czarna armatura łazienkowa, warto zwracać uwagę na klasę ekologiczną każdej z nich – zyska na tym nasza kieszeń, ale także środowisko.