Pokój dziecka powinien odzwierciedlać jego charakter i osobowość

pokoj dziecka

Gust najmłodszych często różni się od upodobań dorosłych. Rodzice powinni o tym pamiętać przy urządzaniu pokoju i doborze zabawek, ponieważ to, co dla nich wydaje się atrakcyjne, dziecko może uznać za nudne. Wnętrze, w którym przebywa dziecko, powinno przede wszystkim odzwierciedlać jego osobowość i charakter.

Rodzice, którzy przygotowują się do urządzania pokoju i kupna zabawek dla swojej pociechy, powinni otworzyć się na potrzeby dziecka. Wnętrze powinno odzwierciedlać jego wrażliwość i osobowość, pobudzać jego wyobraźnię.

– Niestety zwykle rozmawia się z rodzicami, którzy mają pewne pomysły na wystrój. Zawsze dopytuję, jakie jest dziecko, które ma mieszkać w tym pokoju. To bardzo ważne przy projektowaniu – czy dziecko jest żywiołowe, czy raczej spokojne, czy dużo rysuje, czy raczej skacze – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.Natka Luniak, projektantka zabawek.

Natka Luniak inspiracje do swoich projektów czerpie z własnych wspomnień, zabawek, które pamięta z opowieści swojej mamy i babci

 

Produkty wymyślone przez projektantkę robione są z drewna, są ręcznie malowane, szyte i zdobione. Według Luniak wrażliwość i gust dziecka może często znacząco różnić się od upodobań dorosłych i rodzice powinni o tym pamiętać przy wyborze zabawek i projektowaniu dziecięcego pokoju.

– Obecnie bardzo popularna jest swego rodzaju sterylność, która moim zdaniem dla dzieci nie jest interesująca. To dorośli mają za dużo w głowach, odbierają bardzo dużo bodźców, co jest coraz trudniejsze do wytrzymania. Kiedy wracają do domu, chcą posiedzieć w pustce i ładzie, żeby poukładać swoje myśli. A dzieci mają z kolei jeszcze „niezapełniony dysk”, posiadają niezwykłą chłonność – uważa Natka Luniak.

Według projektantki różnicę między tym, co lubią dorośli, a tym co lubią dzieci, można wyjaśnić na przykładzie opozycji prostota kontra nadmiar. Dla najmłodszych każdy dodatkowy element czy zakamarek dostarcza stymulujących bodźców, dzięki którym dziecko może prawidłowo się rozwijać i pielęgnować ciekawość świata.