Wymiana wkładki w drzwiach. Sprawdź, kiedy musisz to zrobić!

Wymiana wkładki w drzwiach. Sprawdź, kiedy musisz to zrobić

Wymiana wkładki Gerda i innych firm jest niezbędna przynajmniej raz w życiu każdego właściciela nieruchomości. Pozwala to na szybkie podniesienie poziomu bezpieczeństwa, czy rozwiązanie problemu, gdy zamek nie działa prawidłowo. Wymiana wkładki nie jest trudna i można to zrobić samodzielnie, ale w przypadku jakichkolwiek problemów, warto zwrócić się o pomoc do ślusarza. Jak wymienić wkładkę w drzwiach i kiedy warto to zrobić?

Wymiana wkładki, czy zamka?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między wymianą zamka a wkładki. Zamek to cały mechanizm blokujący drzwi, tymczasem wkładka to ta część, w którą wkłada się klucz. Tak więc konieczność wymiany całego zamka w drzwiach jest niezwykle rzadka i zazwyczaj dotyczy sytuacji, w której całkowicie chce się zmienić system zabezpieczeń, wygląd drzwi lub gdy zamek został uszkodzony. Zamek należy wymienić również, jeśli nie jest on wyposażony w wymienne wkładki, a chcemy, aby drzwi otwierały się innym kluczem.

Kiedy wymienić wkładkę w zamku?

Wymiana wkładki Gerda, czy też innej marki jest niezbędna zawsze wtedy, gdy chcemy wymienić klucze. Może to być związane z ich utratą np. na skutek zgubienia lub kradzieży (koniecznie trzeba też poinformować o tym fakcie odpowiednie służby), uszkodzeniem (np. złamany, czy wyszczerbiony klucz) lub chęcią poprawy bezpieczeństwa poprzez wybór lepszej jakości wkładki. Wymiana będzie niezbędna również, jeśli wkładka została uszkodzona lub doszło do próby włamania. W końcu nie wiemy, czy złodziej nie wróci, aby spróbować ponownie. Wkładki należy również wymienić podczas zmiany lokatorów w wynajmowanym mieszkaniu i przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Dzięki temu zyskamy pewność, że tylko uprawnione osoby będą miały dostęp do naszej nieruchomości.

Jak wymienić wkładkę w drzwiach?

Do wymiany wkładki potrzebny jest płaski śrubokręt oraz klucz do drzwi. W pierwszej kolejności otwieramy drzwi i odkręcamy śrubę mocującą, która znajduje się po wewnętrznej stronie. Następnie wkładamy klucz do zamka i ustawiamy go w odpowiedniej pozycji, aby możliwe było otwarcie drzwi. Delikatnie manewrując kluczem, wypychamy wkładkę. Można przystąpić do montażu nowej wkładki, co należy zrobić, powtarzając wszystkie kroki w odwrotnej kolejności. Ważne, aby nową wkładkę, kupować na podstawie wymiarów starej, inaczej może się okazać, że nie będzie ona pasowała do zamka i drzwi, a więc jej montaż nie będzie możliwy. Najwygodniej wyciągnąć starą wkładkę i z nią udać się do sklepu, pozostawiając dom pod opieką innej osoby.

Usługi ślusarskie

W przypadku trudności w wymianie wkładki, warto zadzwonić po ślusarza z https://www.pogotowie-zamkowe-katowice.pl , który szybko rozwiąże problem. Obecność ślusarza jest również niezbędna, jeśli nie ma możliwości otwarcia drzwi, co całkowicie wyklucza możliwość wymiany wkładki. Może to być spowodowane zablokowanym zamkiem, złamanym kluczem, który utknął w drzwiach lub brakiem kluczy. Niezależnie od przyczyny, fachowiec szybko pojawi się na miejscu i przy pomocy odpowiednich narzędzi otworzy drzwi, a następnie wymieni wkładkę, rozwiązując problem. Warto pamiętać, że usługa awaryjnego otwierania zamków dostępna jest całodobowe przez 7 dni w tygodniu.