Fornir kamienny – idealne rozwiązanie na wykończenie wnętrz

fornir kamienny

Na rynku materiałów wykończeniowych przybywa coraz bardziej nowocześniejszych produktów zachwycających swoim uniwersalnym charakterem, który idzie w parze z nieprzeciętnymi walorami estetycznymi. Do te kategorii z pewnością można zaliczyć fornir kamienny, który z każdym rokiem zdobywa coraz większe grono zwolenników. Trudno się temu dziwić, ponieważ gwarantuje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, a na tym jego zalety się nie kończą.

Czym jest fornir kamienny?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym jest fornir kamienny. To nic innego jak okładzina wykonana z naturalnego kamienia dekoracyjnego. Przybiera postać cienkich arkuszy o średniej grubości 2-3 mm, co zapewnia większy poziom elastyczności w porównaniu do tapet o podobnych właściwościach. Fornir kamienny składa się z kilku warstw – bazę podkładową stanowi połączenie żywicy poliestrowej i włókna szklanego. To właśnie na nią aplikuje się cienką powłokę z łupka, która decyduje o ostatecznym designie materiału. Warto zaznaczyć, że fornir kamienny jest w 100% ekologiczny, ponieważ w procesie jego produkcji nie używa się dodatków syntetycznych.

Fornir z kamienia – najwyższy poziom uniwersalności

Kamień w rolce to bardzo wdzięczny materiał, który posiada świetne właściwości plastyczne, dzięki czemu bez trudu można dopasować go do różnego rodzaju powierzchni i to w trudno dostępnych miejscach, gdzie tradycyjne panele czy płytki nie zdają egzaminu. Na korzyść okładziny z forniru kamiennego działa także jej niewielka waga, więc staje się doskonałą alternatywą dla ciężkich płyt kamiennych w momencie, gdy ich montaż stanowi zbyt duże obciążenie dla danej konstrukcji. Jednak zdaniem wielu fachowców to uniwersalność forniru jest jego największą zaletą – można wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Świetnie sprawdza się w roli okładziny frontów szafek kuchennych czy mebli RTV, ale równie doskonale prezentuje się jako tapeta dekoracyjna w salonie, pokrycie elewacji, bram czy drzwi wejściowych. Podsumowując – ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Kamień dekoracyjny w rolce – długa żywotność i trwałość

Fornir kamienny zyskuje na popularności nie tylko ze względu na wszechstronne zastosowanie. Na tle podobnych materiałów w swojej kategorii produktowej wyróżnia się wysoką odpornością na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu może być stosowany jako okładzina zewnętrzna. Montaż forniru jest zatem gwarancją stylowej i ponadczasowej aranżacji, która nie będzie wymagać renowacji przez długie lata. Jeśli chodzi o sposób aplikacji kamienia w rolce – nie powinna ona sprawić większych problemów nawet mniej wprawionym majsterkowiczom. Materiał łatwo się przycina i przykleja do nawet nierównych powierzchni.