Jak dobrać odpowiednią moc pieca stalowego?

kominy

kominyMoc kotła grzewczego to parametr, który określa maksymalną moc, jaką dany kocioł może osiągnąć podczas grzania. Oblicza się ją przy założeniu, że użytkownik korzysta z paliwa rekomendowanego przez producenta. Na rynku dostępne są piece o dużej rozpiętości mocy, dlatego warto wiedzieć, jak przekłada się ta wartość na możliwości kotła i jego działanie. Z tego artykułu dowiesz się, jak najlepiej dopasować moc pieca stalowego do Twojego domu.

Wzór na moc kotła a wielkość powierzchni budynku

Moc kotła ma pokryć straty ciepła spowodowane czynnikami takimi, jak przegrody i wentylacja. Aby poprawnie obliczyć, jaka moc kotła zaspokoi potrzeby użytkowników, warto poznać dwie ważne wartości. Pierwszą z nich jest powierzchnia, którą zamierzasz ogrzać przy pomocy pieca. Druga wartość to wysokość kondygnacji, czyli wysokość pomieszczeń wyrażona w metrach. Dystrybutorzy kominów, np. Tanie Kominy z Wałcza mają w swojej ofercie piece o zróżnicowanej mocy. Znajomość poniższego wzoru pozwoli Ci ustalić, które z nich będą się najlepiej nadawać do ogrzania Twojego domu.

Moc kotła = powierzchnia pomieszczeń [m2] x wysokość pomieszczeń [m] x wskaźnik powierzchniowy [W]

Wskaźnik powierzchniowy to wartość, która uzupełnia równanie o dodatkowe informacje dotyczące sposobu ocieplenia domu i rodzaju budownictwa. Innymi słowy, jest to określenie tego, czy dom jest zabezpieczony przed utratą ciepła, czy wręcz przeciwnie – izolacja termiczna jest przestarzała i pozostawia wiele do życzenia. Wynik działania należy zamienić na kW. W tym celu trzeba go podzielić przez 1000. Jest to moc kotła, dzięki której będziesz w stanie ogrzać swój dom w optymalny sposób.

Co jeszcze należy uwzględnić przy wyborze kotła?

Ostateczny wybór powinien być podyktowany nie tylko wielkością domu, ale także rodzajem paliwa, którym planujesz palić. Jeśli zamierzasz stosować się do zaleceń producenta pieca i opalać go kalorycznym paliwem, np. węglem lub koksem, wykonanie obliczeń ze wzoru zupełnie wystarczy. W przypadku, gdy planujesz palić w piecu paliwem zastępczym (np. drewnem), wybierz model o wyższej mocy. W przeciwnym wypadku nie warto inwestować w piec stalowy o wyższej mocy, ponieważ utrudnione będzie utrzymanie odpowiedniej temperatury, co może doprowadzić do przegrzania kotła.

Dobrze jest poznać zapotrzebowanie Twojego domu na moc. Dzięki temu zadanie polegające na wybraniu odpowiedniego kotła może być znacznie ułatwione. Kupuj świadomie i korzystaj z pomocy sprzedawcy, jeśli masz jakiekolwiek pytania. Odpowiedni wybór kotła wpłynie nie tylko na temperaturę w Twoim domu, ale także na żywotność kotła i wysokość rachunków za ogrzewanie.