Jakie trzeba mieć kwalifikacje, aby zostać projektantem wnętrz?

teoria

Z coraz większą śmiałością korzystamy z usług takich osób jak dekorator, architekt i projektant wnętrz. Zdecydowanie bardziej niż to miało miejsce kiedyś, przykładamy uwagę do przestrzeni obok nas. Nic dziwnego, że coraz więcej osób szkoli się w tym obszarze. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać projektantem wnętrz? Podpowiadamy. 

Projektant wnętrz –  wykształcenie

Czy aby zacząć pełnić usługi z zakresu projektowania wnętrz należy mieć skończone studia? Nie jest to wymóg konieczny. Aczkolwiek jeśli ktoś czuje taka potrzebę, to wtedy warto przyjrzeć się studiom na którym wyszkolimy umiejętności związane z architekturą i dekowaniem wnętrz. W tej roli odnajdą się również absolwenci kierunków plastycznych. Więc jeśli szukasz pracy, a nie masz wykształcenia kierunkowego, nie musisz się martwić. W tym zawodzie coś liczy się znacznie bardziej. Jest to praktyka i nabywanie potrzebnych kompetencji przy osobie doświadczonej. Jak to zwykle bywa, początki nie zawsze są łatwe. Na samym początku kandydat na to stanowisko, najprawdopodobniej zostanie asystentem projektanta lub grafikiem. Warto śledzić trendy, które co jakiś czas ulegają zmianie. Należy pamiętać, ze wnętrzarski rynek stale się zmienia, a my chcąc być dobrymi projektantami wnętrz,  musimy za tymi zmianami nadążać. Dobrym rozwiązaniem jest śledzenie ofert pracy i sprawdzanie wymagań na dane stanowisko. Dzięki temu mamy jasny obraz tego, czy praca w Krakowie bardzo różni się od tej np. w Warszawie.

Swoje doświadczenie warto rozbudowywać także kursami, które w większości kładą nacisk nie na teorię, a właśnie na praktykę. Możliwość nauki tworzenia fotorealistycznych wizualizacji to pierwszy krok do tego, aby w przyszłości dostać swoje wymarzone stanowisko. Wiedza techniczna jest istotna, natomiast to jak tę wiedzę wykorzystamy w praktyce, jest znacznie ważniejsze.

Jakie cechy powinien mieć projektant wnętrz?

Jest kilka cech, które zdecydowanie przydadzą się na tym stanowisku. Projektant wnętrz musi być otwarty na ludzi oraz łatwo budować z nimi relacje. Ma kontakt z wieloma fachowcami, a co najważniejsze prowadzi ciągłą komunikację ze swoim klientem. Czasami zdarza się, że takiej osobie zostaje powierzona pełna opieka nad inwestycją. Wtedy szczególnie przyda się organizacja i samodyscyplina.  Jest to zawód dla osób kreatywnych, których nigdy nie opuszcza zmysł estetyczny oraz wyobraźnia. Czasami trzeba przełamać pewne schematy myślowe i wyjść poza nie.