Mała kuchnia z wyspą – czy to możliwe?

wystroj kuchni

Nowoczesne kuchnie z wyspą cieszą się ogromną popularnością. Jednak istnieje grono osób, które uważa, że nie jest możliwe zastosowanie wyspy kuchennej w małej kuchni. Twierdzą, że jedynie w dużych przestrzeniach wyspa kuchenna spełni swoje zadanie. Jak się okazuje, wbrew powszechnej opinii wyspa kuchenna zmieści się w małej kuchni.

Mobilna wyspa kuchenna

Wyspy kuchenne na kółkach to idealne rozwiązanie dla małych kuchni. Taki wózek pozwoli zorganizować pracę w kuchni, będzie świetnym pomocniczym meblem, dzięki któremu będziesz mieć wszystkie niezbędne akcesoria pod ręką. Ponadto taki wózek można przenieść do innego pomieszczenia lub odstawić na bok. Wyspa na kółkach to świetna alternatywą do tradycyjne wyspy kuchennej.

Wyspa kuchenna ze zlewem bądź płytą grzewczą

Wyspa kuchenna może być idealnym miejscem pod zlew lub płytę grzewczą. Jeśli decydujemy się na kuchenkę, minimalna szerokość wyspy wynosi 140 cm. Pamiętajmy tutaj o okapie – sprawdzi się taki montowany do sufitu, okap zintegrowany z płytą lub okap wysuwany z blatu. Wyspę kuchenną możesz również wykorzystać na jednokomorowy zlew, by zmniejszyć jej szerokość do minimum.

Wyspa połączona ze stołem

Wyspa z funkcją stołu to praktyczne rozwiązanie, kiedy nie mamy miejsca na tradycyjny stół. Do frontu wyspy można przymocować rozkładany blat. Następnie przystawiamy krzesełka lub stołki barowe. W takim przypadku można oddzielić jedną część wyspy od drugiej ścianką frontową o 20-30 cm wyższą niż blat stołu. Tym sposobem unikniemy pobrudzenia części jadalnej.

Granica stref

Nowoczesna wyspa kuchenna jest idealnym narzędziem do wyznaczenia granicy między dwoma pomieszczeniami. Często małe kuchnie połączone są ze strefą wypoczynkową lub jadalną. Warto postawić granicę między jedną a drugą strefą. Wyspa kuchenna może wyglądać zupełnie inaczej od strony salonu, a inaczej od strony kuchni. Z jednej strony możemy udekorować wyspę szkłem z grafiką pasująca do wystroju salonu, od strony kuchni natomiast dobrze jest postawić na funkcjonalność i wykorzystać wyspę jako dodatkowe miejsce do przechowywania kuchennego wyposażenia.

Półwysep

Faktycznie, są jednak kuchnie, których układ nie pozwala na zamontowanie wyspy kuchennej. W takim przypadku zamiast wyspy warto przemyśleć zainstalowanie półwyspy. Jest to po prostu wysunięta część blatu, która bardzo często pełni funkcję barku lub po prostu stołu, do którego przystawimy krzesełka.

Wszystko wskazuje na to, że wyspa kuchenna w małej kuchni może pełnić wiele funkcji. Ponadto, rozwiązanie to jest bardzo modne i podniesie wartość każdej kuchni. Stylowa mała kuchnia z wyspą jest to zrealizowania!