Aromaterapia – piękne zapach lepszy sen

sypialnia

Sypialnia to miejsce, które ma zapewnić nam dobry i zdrowy sen. Wygodny materac i dobrze dobrana poduszka mogą zdziałać cuda, ale niekiedy to może nie być wystarczające. Kładziesz się i nie możesz zasnąć, próbowałeś już wszystkiego, ale nic nie zdało egzaminu. Spróbuj aromaterapii w swoim domu.

Aromaterapia co to jest?

Aromaterapia to sposób wykorzystywania olejków pochodzenia naturalnego do tego, aby wpłynąć na twój nastrój lub nawet pomniejszyć objawy różnych chorób. Aromaterapia ma pomóc ci się odprężyć, ma również pozytywny wpływ na sen.

Olejki eteryczne – jakie olejki do aromaterapii wybrać?

Olejki eteryczne mają różnorodne właściwości. Pozyskiwane są z kwiatów, liści, nasion, korzeni, owoców. Wszystkie jednak mogą działać przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie lub pobudzać krążenie. Niektóre łagodzą bóle głowy, mięśni, bóle menstruacyjne, inne mają zbawienny wpływ na psychikę – poprawiają humor, redukują stres czy usuwają zmęczenie. Oto popularne olejki eteryczne

  1. Lawenda

Olejek lawendowy jest najbardziej uznawanym i popularnym olejkiem w aromaterapii. Zapach lawendy działa uspokajająco, łagodzi stres i nerwy. Co więcej, pozwala szybciej zasnąć i sprawia, że rzadziej budzisz się w nocy. Jest też świetnym wspomagaczem przy terapiach depresji.

  1. Mięta

Mięta ma mocny, orzeźwiający oraz intensywny zapach, który pomaga się odprężyć oraz zapomnieć o nerwach.

  1. Majeranek

Zapach majeranku łagodzi stres i uspokaja. Ponadto zmniejsza ciśnienie krwi oraz ma działanie przeciwbólowe. Można aplikować go poprzez masaże lub w dyfuzorze.

  1. Gorzka pomarańcza

O zdrowszy sen zadba olejek z gorzkiej pomarańczy. Uznawany jest jako jeden z najbardziej skutecznych olejków w walce z bezsennością. Oprócz tego przeciwdziała depresji, lękom i nerwicy.

  1. Ylang-ylang

Omawiając popularne olejki eteryczne nie mogło zabraknąć właśnie tego. Ylang-ylang ma właściwości afrodyzjaku. Łagodzi stres i ma działanie uspokajacie i wyciszające.

Aromaterapia w domu

W jaki sposób stosować olejki eteryczne? Aby przeprowadzić aromaterapię w domu nie potrzebujesz specjalnych sprzętów. Olejek eteryczny możesz dodać do kąpieli – ciepła woda oraz ulubiony zapach pozwolą ci się rozluźnić i zrelaksować. Ulubiony zapach możesz zastosować też w formie masażu, co poprawi nastrój i zmniejszy stres. Kolejnym sposobem są kominki ceramiczne. Wystarczy nalać kilka kropel olejku do pojemniczka wypełnionego wodą, podgrzać świecą a piękny zapach będzie unosił się w sypialni. Ostatnią opcją jest zakup dyfuzora, który po podłączeniu do prądu sam roztacza wspaniały zapach w pomieszczeniu.

Pamiętaj, by wybierać olejki eteryczne 100% naturalne, pozbawione wszelkich dodatków syntetycznych.