Oryginalne i ciekawe ozdoby na kominek w salonie

kominek w salonie

Kominek w salonie to nie tylko sposób na ogrzanie pomieszczenia, kiedy temperatura na zewnątrz drastycznie spada, to również świetny element dekoracyjny. Każdy, kto kiedykolwiek spędził wieczór przy kominku, wie jakie jest to przyjemne. Dlatego warto jest zadbać o to, aby w stylowy sposób go oprawić.

Choć często wiemy, jak udekorować kominek na święta, niejednokrotnie mamy problem z doborem dodatków w okresie poza świątecznym. Zastanawiamy się, co postawić na kominek, co będzie pasować, a co nie. Niżej podpowiadamy, jakie ozdoby na kominek wybrać.

Ozdoby kominka uzależnione od stylu wnętrza

Dekoracja kominka w salonie zaaranżowanym w stylu klasycznym, prowensalskim czy angielskim nie będzie zbyt skomplikowana, ponieważ już sam w sobie kominek doskonale wpisuje się w klimat takie wnętrza. Na kominku z eleganckim, rzeźbionym lub tłoczonym portykiem można postawić świeczniki, kwiaty, książki, obrazy, rodzinne zdjęcia. Świetnym rozwiązaniem jest również zmieszczenie lustra w klasycznej ramie – szczególnie dobrze sprawdzi się w niewielkich salonach. Co więcej, dla osób, które cenią sobie naturalne ozdoby, dekoracje z drewna na pewno przypadną im do gustu. Mogą być to drewniane rzeźby bądź misy. Ale dość często spotykanym rozwiązaniem jest też wykorzystanie przestrzeni obok kominka na półki, na których układa się szczapy drewna, którymi palimy w kominku. To rozwiązania jest praktyczne jaki i ma funkcję dekoracyjną. Ponadto sprawdza się również w salonach urządzonych w nowoczesnym stylu.

Natomiast w nowoczesnym salonie ozdób tych będzie mniej – tutaj liczy się minimalizm. Kominek ma przede wszystkim funkcję ogrzewania pomieszczenia, a dopiero potem dekoracyjną. Często w nowoczesnych aranżacjach nad kominkiem umieszczany jest telewizor.

Telewizor nad kominkiem

Każdy po ciężki dniu pracy chciałby się zrelaksować przed kominkiem, oglądając ulubiony film. Pomimo wielu argumentów przeciwko umieszczaniu telewizora nad kominkiem, wielu projektantów decyduje się na takie rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ tworzy to wyraziste wnętrze charakterem. Należy pamiętać jednak o zasadach bezpieczeństwa. Zaleca się również, by dobrać podobne rozmiary kominka i telewizora, aby stylistycznie ze sobą współistniały.

Niegdyś kominki i piece pełniły jedynie funkcję grzewczą, od czasu renesansu zaczęto zwracać uwagę na dekorację tego elementu. Pojawiły się oprawy z marmuru i brązu w dekoracyjnych formach. Dziś to, co postawimy na kominku determinuje wystrój naszego salonu.