Rośliny oczyszczające powietrze w sypialni

rosliny w sypialni

Rośliny w każdym wnętrzu ogrywają znaczącą rolę. Ożywiają przestrzeń, wprowadzają miłą atmosferę i upiększają pomieszczenie. W zasadzie, wszystkie najmodniejsze kwiaty doniczkowe sprawdzą się w miejscu, gdzie odpoczywamy, ale są takie rośliny do sypialni, które nawilżają i oczyszczają powietrze, produkując tlen.

Aloes

Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty do sypialni wybrać, przemyśl wybór aloesu zwyczajnego lub uzbrojonego. Aloesy to sukulenty o minimalnych wymaganiach, które potrzebują dużej ilości światła i ciepła. Żel zawarty w liściach aloesu ma właściwości antybakteryjne i kojące. Poza tym są to rośliny oczyszczające powietrze w sypialni – wydzielają w nocy tlen, nawilżając powietrze.

Storczyki

Storczyki to chyba najpopularniejsze kwiaty doniczkowe do sypialni. Wyglądają zjawiskowo na każdym parapecie. Lubią stanowisko jasne o rozproszonym świetle, dlatego najlepiej postawić je na parapecie zachodniego lub wschodniego okna. Sukulenty i kaktusy to rośliny oczyszczające powietrze, ale również niektóre gatunki storczyków mogą wytwarzać tlen w nocy, na przykład storczyki gatunku Dendrobium.

Dracena

Choć dracena jest rośliną głównie spotykaną w salonach, dobrze odnajdzie się również w sypialni. Zachwyca domowników oraz gości pięknymi, eleganckimi liśćmi. Dwa gatunki dracen: wonna oraz odwrócona to rośliny oczyszczające powietrze. Warto zaznaczyć, że te rośliny do sypialni usuwają szkodliwe substancje chemiczne, które pochodzą z farb oraz lakierów. Pochłaniają także amoniak oraz tlenek węgla.

Fikus

Fikusy to popularne i bardzo modne kwiaty doniczkowe do sypialni. Polecane są szczególnie dwie odmiany fikus benjamina oraz fikus sprężysty. Ten pierwszy to roślina o drobnych, delikatnych liściach – najczęściej mają one zielony kolor, choć można spotkać odmiany z białymi paseczkami. Fikus benjamina to kolejny przykład rośliny oczyszczającej powietrze. Fikus sprężysty ma nieco większe skórzaste liście, które intensywniej się błyszczą. Trudność w uprawie tych roślin polega na ty, że nie lubią, gdy się je przestawia.

Kaktusy

Kaktusy obok sukulentów to jedne z praktyczniejszych roślin do sypialni. Większość z nich nie potrzebuje dużej ilości wody czy nawożenia. Są więc to rośliny do sypialni dla osób zapracowanych i zabieganych, które lubią kwiaty, ale nie lubią się nimi zajmować. Kaktusy jonizują powietrze, wydzielając tlen a przy tym zabijając bakterie. Choć nie każdemu podobają się kaktusy, choćby ze względu na swoją kolczastą naturę, to warto mieć je w sypialni.