Mała łazienka – optyczne powiększenie

wystroj lazienki

Jak urządzić małą łazienkę? Łazienka to zazwyczaj jedno z najmniejszych pomieszczeń czy to w domu czy mieszkaniu. Dlatego każdy zapewne niejednokrotnie zadał sobie to pytanie. Tak więc należy pamiętać o kilku zasadach, które pozwalają wizualnie powiększyć wnętrze, nie tylko w łazience.

Małe łazienki z prysznicem bez brodzika

Aranżacja małej łazienki z wanna może być nie lada wyzwaniem. Nie jest to niemożliwe, aczkolwiek jeśli chcemy optycznie powiększyć małą łazienkę lepiej zdecydować się na prysznic. Może to być tylko ścianka prysznicowa lub coraz popularniejszy prysznic walk-in. Brak brodzika powoduje, że pozbywamy się wyraźnie zarysowanej granicy, którą on tworzy z podłogą. Posiadając odpływ liniowy wykończony płytkami zyskujemy jednolitą powierzchnię.

Kolory i wzory – płytki

Powszechnie znaną zasadną jest wybieranie jasnych kolorów do małych pomieszczeń, gdyż ciemne sprawiają, że wnętrze staje się jeszcze mniejsze w odbiorze. Jak wiemy, nie musimy rezygnować z ciemnych barw – mogą one pojawić się w postaci dodatków, czy na przykład na ścianie jako elegancki cienki pasek, można również postawić na czarną armaturę łazienkową. Przyjmuje się również, żeby nie łączyć ze sobą dwóch mocnych i wyrazistych worów. Kolor to jedno, sposób układania płytek to drugie. Świetnym patentem, na to jak powiększyć małą łazienkę jest ułożenie płytek poziomo – wtedy poszerzą one pomieszczenie. Idealne płytki do małej łazienki to także te o większym formacie. Postawić należy też na błyszczący materiał, który odbija światło.

Umeblowanie

Nowoczesne meble łazienkowe powinny komponować się przede wszystkim z płytkami. Jeśli będą w tym samym kolorze stworzy to estetyczne wnętrze. Chociaż równie pięknie będę wyglądały kontrasty stworzone z tych dwóch elementów.

Funkcjonalne ozdoby

Co kryje się pod wyrażeniem funkcjonale ozdoby? Dodatki kojarzą się nam zazwyczaj z przedmiotami, które zdobią komody czy półki wnosząc jedynie wartość dekoracyjną. Jakie dodatki mogą pełnić funkcję praktyczną oraz dekoracyjną w łazience? Lustro łazienkowe to istotny element w aranżacji wnętrza. Może pełnić funkcję dekoracyjną jeśli zdecydujemy się na zdobioną ramę. Armatura również może pełnić funkcję dekoracyjną. Wyobraź sobie czarny kran na tle jasnych płytek, albo złoty zestaw prysznicowy. Gniazdka, włączniki, dozowniki czy uchwyty na ręczniki to detale, które w ciekawy sposób udekorują wnętrze.

Małe wnętrza wymagają wielkich pomysłów. Warto wykorzystać techniki, które pozwalają wizualnie powiększyć przestrzenie o małym metrażu.