Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca ?

panele fotowoltaiczne

W obecnych czasach dość często słyszymy o podwyżkach cen gazu, wody czy prądu. W perspektywie kilku lat wiąże się to ze sporymi kosztami. Mamy jednak na to rozwiązanie! Panele fotowoltaiczne, dzięki którym wytworzysz własny prąd. Czy to się opłaca?

Fotowoltaika co to jest?

Panele fotowoltaiczne pobierają energię promieniowania słonecznego zamieniając ją w energię elektryczną. Podłącza się je do aktualnej instalacji elektrycznej budynku. W konsekwencji zyskujemy darmowy prąd w naszych gniazdkach. W zależności od instalacji fotowoltaicznej, prąd możemy wykorzystywać na bieżąco, magazynować lub nawet sprzedawać. Pamiętajmy jednak, że za taką instalację trzeba przecież zapłacić. Zatem jaka jest cena paneli fotowoltaicznych.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Opłata za instalację paneli fotowolaticznych jest na szczęście jednorazowa. Co więcej jest to inwestycja na lata. Cena paneli fotowoltaicznych nie jest jednoznaczna, ponieważ składa się na nią wiele czynników. Na przykład od typu modułu fotowoltaicznego. Na rynku dostępne są panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Te pierwsze cieszą się większą popularnością, ale są też o kilkanaście procent droższe ze względu na bardziej wymagającą produkcję. Sprawność urządzenie również jest istotna. Chodzi tutaj o stosunek wyprodukowanej energii elektrycznej do otrzymanej energii słonecznej. Inne czynniki wpływające na cenę paneli to marka, gwarancja oraz technologia.

Ogólnie rzecz biorąc cena za moduł w zależności od modelu i mocy waha się od 500 do nawet 2000 zł. Jednakże oprócz modułu na koszt składają się również usługa montażowa, okablowanie czy wydatki na stelaż i falownik. W takim razie, ile wyniesie koszt mikroinstalacji? Za 1kWp (kWp oznacza ilość prądu, jaką może wytworzyć instalacja fotowoltaiczna lub jeden moduł) w przedziale mocy od 3 do 10 kW możemy zapłacić od ok. 4.000 od 6.500 zł. Jednak są to ceny szacowane, do każdej takiej instalacji trzeba podejść indywidualnie.

Koszt instalacji fotowoltaicznej można obniżyć, starając się o dofinansowanie i dotacje „Mój prąd” czy „Czyste powietrze”.

Czy warto inwestować w panele słoneczne?

Panele fotowoltaiczne gwarantują ponad 25 lat bezobsługowej pracy, generując darmowy prąd każdego dnia. Jesteśmy zatem niezależni od podwyżek cen prądu. Dodatkowo zwiększamy wartość naszej nieruchomości. A kiedy fotowoltaika nie jest opłacalna? Przede wszystkim, kiedy mamy duże zacienienie, wtedy panele będą mniej wydajne. Północna strona dachu oraz kiepski jego stan również spowodują, że instalacja nie będzie opłacalna.