Popularne style do projektowania kuchni

wystroj kuchni

W obecnych czasach kuchnia nie jest tylko miejscem, w którym przygotowuje się posiłki – to tu tętni codzienne życie domowników. Dość często spotykamy opcje, gdzie połączona jest z salonem – w takich przypadku trzeba zadbać o spójność stylistyczną między tymi dwoma pomieszczeniami. A jakie modne aranżacje kuchni wybieramy najczęściej?

Styl loftowy

Styl loftowy jest jednym z najbardziej surowych i zimnych stylów wnętrzarskich. Szczególnie upodobają sobie go ludzie młodzi, otwarci o indywidualnych charakterach. Styl ten powstał na skutek recesji w latach 50-tych XX wieku, kiedy to upadło wiele dobrze prosperujących zakładów i fabryk. W opuszczonych, nowojorskich magazynach artyści postanowili urządzić gabinety lub pracownie malarskie. Kilka lat później wnętrza w tym stylu były symbolem luksusu i nowoczesnego designu. Kuchnia w stylu loftowym będzie charakteryzowała się prostym designem oraz funkcjonalnymi rozwiązaniami. Jest to przede wszystkim duża, otwarta przestrzeń, niepodzielona zbędnymi ściankami. Najlepiej gdyby dysponowała wysokimi oknami, przez które wpadałoby dużo naturalnego światła. Królują ceglane ściany i betonowe wylewki. Kolorystyka jest stonowana, głównie biel, czerń, szarości i beże. Może pojawić się złoto, miedź czy butelkowa zieleń.

Styl skandynawski

Styl skandynawski powstał około 100 lat temu, a jego pomysłodawcą był malarz Carl Larson. Ten styl również wybierają ludzie młodzi żyjący szybko i intensywnie. Kuchnia w stylu skandynawskim to prostota i oszczędność w dodatkach. Dominują w niej jasne kolory – szczególnie biel. Rozpoznawczym znakiem tego stylu jest drewno oraz biała cegła, którą tak często można spotkać na ścianach. Pomieszczenia zaaranżowane w tym stylu są dość surowe, dlatego, aby je ocieplić stosuje się naturalny surowiec jakim jest drewno. Więc aranżując kuchnie w stylu skandynawskim ,postawmy na drewniane blaty, stoły, krzesła czy podłogi.

Styl rustykalny

Styl rustykalny stanowczo różni się od dwóch omawianych powyżej wnętrz. Kojarzy nam się ze stylem wiejskich chat oraz dworków szlacheckich, z rodziną oraz ciepłem domowego ogniska. Kuchnia w stylu rustykalnym to eleganckie a zarazem swojskie pomieszczenie. Meble kuchenne w stylu rustykalnym są przede wszystkim drewniane z bogatym zdobnictwem i formą. Mogą być bejcowane na różne odcienie błękitów, zieleni czy żółci. Podłoga w kuchni w stylu rustykalnym powinna być wykonana z naturalnych materiałów – drewno lub kamień. Świetnymi dodatkami będą firany, wiklinowe kosze czy suszone zioła.

Styl loftowy w kuchni to surowość materiałów i otwarta przestrzeń. Kuchnia w stylu skandynawskim to naturalność i lekkość a także prostota i minimalizm. Natomiast kuchnia w stylu rustykalnym to ciepło i rodzinna atmosfera. Którą kuchnie wybierasz?