Rodzaje złomu stalowego. Co najczęściej trafia do skupu?

zlomowisko

zlomowisko

Złom stalowy to najpopularniejszy typ odpadów metalowych, który stosuje się do procesu dalszej produkcji nowych elementów. Jest równocześnie najtańszym surowcem wtórnym i najlepiej nadającym się do przetwórstwa. Właśnie dlatego skupy tak chętnie przyjmują stalowy złom. Co najczęściej trafia w takie miejsca?

Jakie są rodzaje złomu stalowego?

Złom stalowy oznacza się symbolami W2 i W7. Występuje także, jako wsadowy oraz niewsadowy z literami W i N. Cyfry przy oznaczeniach to nic innego, jak klasa złomu i informacja na temat, pod jaką postacią występuje odpad. Złom stalowy wsadowy występuje w rodzajach W2, (taśmy, druty – kawałkowe produkty poamortyzacyjne), W5 (kawałkowe jednolite), W7 (kawałkowe bez drutów) oraz W8 (kawałkowe krótko cięte z odcinkami rur). Złom niewsadowy z kolei to taki, który oznaczony jest N1 (blachy, rury), N4 (wióry długie), N6 (szyny) i N10 (niesort).

Czym się wyróżnia złom stalowy wsadowy i niewsadowy?

Złom wsadowy wyróżnia się zwiększoną wartością dla przetwórców. Można go przetwarzać za pomocą recyklingu bezpośrednio w piecu hutniczym. Aby jednak było to możliwe, surowiec powinien charakteryzować się odpowiednimi właściwościami fizycznymi – przede wszystkim pożądaną masą i niskim stopniem zanieczyszczenia. Złomu stalowego wsadowego o masie większej niż 200 kg nie można poddać recyklingowi w piecu. Polski podział PN-85/H-1500 jasno określa, że złom dostępny jest w 17 klasach, z czego grubość nie powinna być mniejsza niż 4 mm.

W przypadku złomu niewsadowego mówi się z kolei o produktach poddawanych wcześniejszej obróbce termicznej. Gdy uzyska odpowiednie właściwości, wtedy można przekazać złom do recyklingu w piecu hutniczym. Złomowisko VHZ skupuje dwa rodzaje złomu stalowego niewsadowego – ciężki (o grubości minimum 6 mm) oraz lekki (blachy o grubości maksymalnej 4 mm).

Dlaczego warto oddawać skup stalowy do skupu?

Złom stalowy to cenny surowiec wtórny, który można ponownie wykorzystać do produkcji nowych, pełnowartościowych wyrobów. Skupy złomów sprzedają oraz przewożą produkty specjalnie przystosowanymi do tego samochodami. Nabywają odpady w każdej ilości i po atrakcyjnej cenie. Dodatkowo mają niezbędne certyfikaty wymagane do prowadzenia i legalnego skupowania złomu stalowego. W razie jakichkolwiek problemów służą wsparciem!