Wysokie donice – dekoracyjny element każdego mieszkania

różne kształty

Wybór odpowiedniej doniczki do posadzenia rośliny ozdobnej nie zawsze jest sprawą prostą. W grę wchodzi bowiem wiele czynników, które w ostateczności będą miały wpływ na piękno naszego domu lub otoczenia. Niektóre rośliny zakorzeniają się płytko, więc będą potrzebować niedużej, ale szerokiej donicy. Inne wprost przeciwnie, osadzają się głęboko, więc muszą mieć dużo miejsca na wpuszczenie swoich korzeni w głąb ziemi. Takich czynników jest o wiele więcej, trzeba je zatem uwzględnić podczas zakupu odpowiednich produktów.

Z korzyścią dla roślin ozdobnych

Wiele roślin zdobiących nasze wnętrza preferuje wysokie donice. Przy tym nie zawsze chodzi o system korzeniowy, ale na przykład o samą budowę. Klasycznym przykładem niech będzie zamiokulkas zamiolistny. Ta niezwykle dekoracyjna roślina liścioozdobna wypuszcza długie mięsiste łodygi. Z czasem zaczynają one rozkładać się na boki i tracą swój atrakcyjny wygląd. Na dodatek potrzebują niewielkich, niskich doniczek. Rozwiązaniem jest włożenie jej do wysokiej donicy, dzięki czemu łodygi mają oparcie i nabierają naturalnych kształtów, wyciągając się pionowo do góry.

Praktyczna ozdoba

Doniczki o wydłużonych kształtach posiadają też wiele innych zalet. Przede wszystkim dają sadzonkom o rozbudowanym systemie korzeniowym odpowiednie warunki wzrostu. W zbyt małej kubaturze mogłyby po prostu obumrzeć. Inną zaletą tego typu produktów są ich niezwykłe walory dekoracyjne. Szczególnie jeśli dobierze się je pod kątem odpowiedniej kolorystyki i kształtu. Gdy do tego dodamy ciekawy materiał roślinny, to taki mariaż na pewno będzie przykuwał uwagę. Co więcej, wysokie donice mogą stanowić swoisty parawan, osłaniający mniej atrakcyjne miejsca w naszym otoczeniu. Oczywiście należy wówczas zapewnić im odpowiednią ilość światła i nawodnienia.

Aby roślinom rosło się zdrowo

Jakie rośliny będą się świetnie czuły w wysokich donicach? Przede wszystkim ozdobne trawy. Są one niezwykle urokliwe i nie wymagają szczególnej troski. Poza tym bardzo rzadko atakują je szkodniki. A ich szczególną zaletą jest szybki wzrost. Warto zatem sadzić je pojedynczo, gdyż w krótkim czasie powiększą swoją objętość. Róże, które charakteryzuje głęboki system korzeniowy, też świetnie będą rosły w takich pojemnikach. Bardzo efektownie zaprezentują się sagowce, draceny, albo szeflery. W ich wypadku wystarczy jeden okaz, by pomieszczenie ozdobić w wyjątkowy sposób. Wysokie donice bardzo dobrze wyglądają wraz z krzewami i niewielkimi drzewkami. Fuksja, lilak zwyczajny, krzewuszka czy złocień drzewiasty, umieszczone w takich pojemnikach będą stanowiły świetną aranżacją każdego pomieszczenia.